Průmyslové a kancelářské areály v Polsku jsou pro české investiční fondy atraktivní. Od začátku listopadu tam investovaly přes tři miliardy korun, letos se jejich nákupy pohybují nad deseti miliardami korun a další desítky miliard korun plánují utratit do budoucna. Důvodem je velikost, dostupnost i stabilní trh u severních sousedů Česka, vyplývá z ankety ČTK mezi fondy.
Polský trh průmyslových nemovitostí je podle nich zajímavý pro investiční fondy celosvětově. Předseda představenstva Investiky investiční společnosti Petr Čížek uvedl, že v Polsku se za první tři čtvrtletí letošního roku uskutečnily akvizice za 4,3 miliardy eur (v přepočtu 107,5 miliardy korun) a bezmála 80 procent transakcí připadá na segment kancelářských a průmyslových areálů.
Podíl na tom mají i fondy s českými kořeny. Skupina Accolade zakladatele Milana Kratiny naposledy investovala v Polsku v září a už tam vlastní 26 logistických parků za téměř 28 miliard korun. V listopadu oznámila polskou akvizici Investiční skupina DRFG a také Český realitní fond Investika za odhadovaných 1,5 miliardy korun. Reico investiční společnost ČS do průmyslových areálů a kancelářských center v Polsku letos investovala zhruba 1,2 miliardy korun.
Polský trh láká fondy rozlohou, rychlou výstavbou nových dálnic a výhodou je i napojení na lodní dopravu. Dalším faktorem je podle zástupců trhu povolovací proces. „Ten je mnohem rychlejší než v Česku, kde se na stavební povolení čeká roky. V Polsku jsme zvyklí, že s výstavbou lze začít třeba již půl roku od koupi pozemku,“ uvedl Kratina. Accolade v Polsku vlastní asi 1,5 milionu metrů čtverečních pronajímatelných ploch z celkových 2,6 milionů metrů čtverečních svého portfolia.
Čížek z Investiky v Polsku vyzdvihuje dlouhodobou stabilitu komerčních nemovitostí a jejich schopnost přizpůsobit se prostředí vysoké inflace. „Dlouhodobé nájemní smlouvy s inflačními doložkami představují pro investory vhodný nástroj, jak snadněji čelit nejvyššímu tempu růstu cenové hladiny od 90. let,“ řekl Čížek. Předseda představenstva Reico Tomáš Jandík dodal, že polský trh je vzhledem k většímu poměru mezinárodních investorů na trhu dynamičtější. Jeho největší výhodou je výběr z větší nabídky možností, což umožňuje najít prémiové nemovitosti, řekl Jandík.
Manažer portfolia realitního fondu Wood & Company Jiří Hrbáček řekl, že polský trh dynamicky roste ve všech oblastech, realitní trh nevyjímaje. „Je to atraktivní investiční destinace a rozvíjet zde, kromě jiných, i realitní byznys dává smysl,“ řekl. V první polovině roku realizoval Wood & Company Office podfond akvizici kancelářské budovy ve Varšavě za více než miliardu korun.
Většina oslovených plánuje v Polsku investovat dál. Accolade chce do aktiv vložit 12 miliard korun. Sedm miliard chce v pěti letech utratit investiční skupina DRFG, kterou založil v Brně v roce 2011 podnikatel David Rusňák, a v Polsku už má akvizice za více než 6,5 miliardy korun.