[quote]Český výrobce letištních řídicích a monitorovacích systémů Transcon Electronic Systems začne v prosinci modernizovat první z pěti regionálních letišť v Senegalu. Cena zakázky tamního ministerstva turistiky a letecké dopravy činí 3,8 miliardy korun, napsal dnes server iHNED.cz. Obchodní ředitel Transconu Ilja Mazánek uvedl, že první letiště firma dokončí na konci příštího roku, další letiště počátkem roku 2021 a zbývající tři v roce 2022.[/quote]

Lidovým novinám řekl Mazánek, že že zhruba 15 procenty z celkové investice 151 milionů eur (zhruba 3,8 mld Kč) se podílí senegalský stát, zbytek tvoří úvěry České exportní banky a Komerční banky.

„Na rekonstrukci prvních dvou z pěti letišť poskytneme financování v objemu zhruba 53 milionů eur (zhruba 1,4 miliardy Kč). A to poměrem půl na půl,“ řekl serveru iHNED.cz generální ředitel České exportní banky Jaroslav Výborný.

Každé ze zmiňovaných letišť má podle webu iHNED.cz ročně odbavit mezi půl a jedním milionem lidí a má zvládnout přistání turbovrtulových strojů ATR nebo menších proudových letadel Embraer. U dvou větších letišť se uvažuje i o větších letadlech typu Airbus A320 a Boeing B737. Podle dřívějšího vyjádření Mazánka pro média představuje senegalský kontrakt pro Transcon významnou zakázku.

Společnost se zabývá výrobou řídicích a monitorovacích systémů, světelných návěstí pro letištní ranveje nebo mobilních letištních budov sestavených z kontejnerů. Firma svou techniku, kterou vyrábí v závodě ve Frýdku – Místku, dodává zejména do Ruska, Polska, do zemí na Balkánském poloostrově, ale působila i v Libyi nebo Saúdské Arábii. Firma dokáže postavit letiště za méně než rok a podle Mazánka jich zvládne stavět i několik najednou. Její zařízení je totiž možné smontovat jako stavebnici a bez problémů odolají pouštním bouřím i extrémním mrazům a horku, proto jsou výhodná pro regionální letiště.

 

Zdroj : ČTK