V minulém týdnu proběhl v Istanbulu již devátý ročník veletrhu železničního průmyslu EURASIA RAIL. Na akci měly zastoupení také české firmy, a to v rámci oficiální účasti organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Asociací podniků železničního průmyslu (ACRI). Celkem se na akci úspěšně odprezentovalo 12 český společností. Několik z nich má již v Turecku stopu s předchozími projekty a doufají, že kvalitní české produkty a služby si sem cestu opět najdou.

 

„Veletrh Eurasia Rail má pro český železniční průmysl zásadní význam. Členové ACRI se letos tohoto veletrhu zúčastnili ve velkém počtu již poosmé. Veletrh jim totiž nabízí skvělou příležitost prezentovat se na tureckém trhu,“ říká Marie Vopálenská, generální ředitelka ACRI, a dodává: „Je to unikátní příležitost k rozvinutí obchodních kontaktů, která přináší zásadní obchodní úspěchy, ať jde například o dodávky kolejových vozidel, signalizačních a řídících systémů, dvojkolí nebo o testování tureckých výrobků českými výzkumnými ústavy a laboratořemi. Nicméně musíme sledovat, a také sledujeme, aktuální vývoj na tureckém trhu, protože se mění směnné kurzy a zvyšuje se inflace. S tímto vývojem souvisí i nižší návštěvnost veletrhu Eurasia Rail než byla v předchozích letech.“

 

Česká stopa v Turecku

Řada z členů ACRI se velmi úspěšně podílí na již probíhající zásadní modernizaci turecké dopravy. Ať už se jedná o dodávky moderních tramvají skupiny Škoda Transportation pro města Konya a Eskişehir, dodávky elektro-výzbroje pro lokomotivy, signalizační systém istanbulského metra dodaný společností AŽD Praha, či dvojkolí společnosti GHH–BONATRANS dodávaná tureckým železnicím a dopravním podnikům. „Věříme, že další úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat a český železniční průmysl bude dál posilovat svůj exportní potenciál do Turecka i dalších zemí,“ doplňuje na závěr Marie Vopálenská.

 

Letošního veletrhu se na společném stánku o velikosti 110 m2 odprezentovalo celkem 12 český společností. Za ACRI to byly společnosti: AMiT, DAKO – CZ, IG Watteeuw ČR, LEVEL, MSV Elektronika, RETIA, SVÚM, ŠKODA TRANSPORTATION, TTC MARCONI, VÚKV a Výzkumný a zkušební ústav. Celkově se pak podle organizátorů zúčastnily stovky firem a tisíce návštěvníků. Další ročník veletrhu je plánován na rok 2023.

 

Firmy v ACRI v roce 2020

Společnosti sdružené v ACRI v loňském roce zaměstnávaly 20 tisíc zaměstnanců a vytvářely obrat ve výši 76 miliard korun. Na těchto výsledcích se z více než 56 % podílí export. Navíc podle dopadové analýzy zpracované firmou Deloitte železniční průmysl vytváří HDP ve výši 1,4 %. Členy asociace ACRI jsou firmy, které vyrábí nejen hotové produkty, vozidla, ale také dodavatelé komponent a dalších materiálů potřebných pro výrobu finálních produktů.