[quote]Kamionoví dopravci v Česku zřejmě zdraží, ceny jejich služeb mohou podle současných odhadů vzrůst až o pětinu. Důvodem jsou především rostoucí náklady za naftu a další zdroje, kvůli čemuž se většina firem dostala v posledních týdnech do ztráty. Problémy mají především firmy ve vnitrostátní přepravě. Vyplývá to z ankety sdružení dopravců Česmad Bohemia.[/quote]

Zdražení služeb o 15 až 20 procent má být podle dopravců nutným krokem k odvrácení krachu mnoha dopravních společností. V posledním čtvrtletí očekává ztrátu přes 57 procent vnitrostátních dopravců a 53 procent mezinárodních kamionových firem. Hlavním důvodem je skokový růst cen nafty, která je nyní o 31 procent dražší než na začátku roku. Nárůst přitom ještě tlumí snížená spotřební daň o korunu.

Vážná je pode dopravců situace zejména ve vnitrostátní přepravě, kde jen 43 procent firem očekává z dopravní činnosti zisk. Příčinou je skokový růst všech nákladů, zvyšování režie, vysoká inflace, tlak na mzdy a také výrazné zdražení kapaliny AdBlue. To se odráží i na výhledu dopravců pro příští měsíce, nadpoloviční většina vnitrostátních dopravců hodnotí zakázky na příštích šest měsíců negativně.

„Problém je v tom, že náklady na provoz značně vzrostly a odezva od zákazníků není v přímé úměře. Mám pocit, že v tak vážné situaci jsme se nikdy neocitli. Příští rok bude velice těžký,“ uvedl jeden z dopravců. Kromě rostoucích cen nafty dopravci podle sdružení v anketě kritizovali pomalý proces zaměstnávání řidičů z východu a celkově vysokou byrokracii. Pro mnohé je problémem i dlouhá splatnost faktur, která dosahuje až 90 dní.

Náklady nákladních dopravců rostou po celý rok. V prvních devíti měsících to bylo zhruba o deset procent, nyní výrazněji. Vedle zdražování pohonných hmot je problémem vysoká inflace a zdražování úvěrů. Upozorňují také na dlouhodobý nedostatek řidičů, kterých v ČR chybí kolem 20.000 a také v poslední době komplikovanou obměnu vozového parku.