[quote]Zprostředkovatelé dovolených a prodejci letenek očekávají, že cestovní ruch letos ožije. Naději spatřují hlavně v očkování. Zájem především o exotiku mají lidé už nyní, nejčastěji vyrážejí na Zanzibar či Maledivy. Brněnská společnost Student Agency předpokládá, že se letošní tržby z prodeje dovolenkových pobytů dostanou na 60 až 65 procent objemu roku 2019. V tiskové zprávě to uvedl její mluvčí Aleš Ondrůj. Portál Letuška.cz už nyní eviduje do nejoblíbenějších míst přes 1300 prodaných letenek, řekl ČTK jeho ředitel Josef Trejbal.[/quote]

Společnost Kiwi.com, která prodává letenky, očekává, že lidé budou mít letos chuť cestovat. Již dříve v tiskové zprávě uvedla, že je zájem o Londýn, Barcelonu, Málagu a přibývají rezervace i na Tenerife. Evropské destinace tvoří 84 procent rezervovaných letenek. Asie zatím tvoří 5,5 procenta, Amerika 6,5 a Afrika.

Student Agency předpokládá, že začátek hlavní sezony nákupu dovolených bude v dubnu a že bude pokračovat i na podzim, kdy díky očkování nenastane další vlna koronavirové pandemie. Zájem bude podle firmy především o last minute zájezdy.

„Klienti počítají s tím, že letos v létě pojedou na dovolenou a plánují ji. Proti loňskému roku se v situaci už více orientují. Se samotnou rezervací ale budou vyčkávat na last minute nabídky tak, aby co nejvíce předešli rizikům změn či rušení v souvislosti s covid-19,“ řekl Ondrůj. Dodal, že lidé také doufají ve zlepšení situace díky očkování a menší potřebě testování. Povinnost testů totiž stále bývá největší překážkou při volbě destinace.

Podle Ondrůje nákupy dovolených v roce 2021 charakterizuje to, že lidé dávají přednost zemím, které nabízejí jednoduché vstupní podmínky a pravidla pro postup v případě nákazy, zákazníci preferují také zájezdy s nízkou zálohou a storno poplatky. Změnily se i trendy u prodeje letenek. Cestující je dříve kupovali zhruba tři měsíce před odletem, nyní je to jeden až dva týdny. Častěji si k nim také pořizují pojištění. Největší zájem je nyní o letenky do exotických destinací, které umožňují relativně bezproblémové strávení dovolené. Jsou to zejména Maledivy, Zanzibar, Dubaj, Mexiko, Dominikánská republika či Cancún v Mexiku.

Podobné destinace v hledáčku klientů zaznamenal portál Letuška.cz. „Na Zaznzibar v lednu a únoru odletí 470 cestujících, loni to bylo 455. Do Dubaje je na nadcházející období do konce února prodáno 520 letenek, na Maledivy poletí 400 lidí. S nadějí a optimismem vyhlížíme dobu, kdy bude očkování na covid-19 dostupné a od léta očekáváme strmý růst zájmu o letenky,“ uvedl Trejbal.

Také firma Kiwi.com, která prodává letenky, zaznamenává zvýšený zájem o lety na poslední chvíli.

 

Zdroj : ČTK