Zdroj: pixabay.com

[quote]Netradiční pozorování noční oblohy čekalo na cestující ve speciálním astrovlaku, který jel z Českých Budějovic do šumavského Stožce na Prachaticku a zpět. Stožec a okolí patří podle astronomických atlasů mezi nejtemnější lokality v Česku. Viditelnost hvězd v těchto místech bývá proto výrazně jasnější než třeba ve městech nebo osídlených místech. ČTK to řekla starostka obce Drahomíra Stanžovská.[/quote]

„Také nám jde o to, že chceme zpestřit ten podzim na Šumavě, protože v tuto dobu zde není nic atraktivního. Už zde nejsou podmínky pro cyklistiku nebo turistiku, ale zatím to ještě není na běžky,“ uvedla Stanžovská.

Míní, že astronomické akce ve Stožci by se mohly stát tradicí. Podle ní Stožec nabízí relativně ideální podmínky pro pozorování hvězdné oblohy v jakoukoli roční dobu.

„Proto ještě zvážíme, který termín pro pořádání této události by byl nejlepší,“ řekla starostka Stanžovská.

Účastníci dnešní akce mimo jiné zhlédli ve stožeckém penzionu Pstruh premiéru filmu Tajemství vesmíru. Další součástí programu byla beseda o domácí stavbě hvězdářských dalekohledů. Stanžovská uvedla, že vypravení speciálního astrovlaku bylo načasované do symbolické doby.

„V polovině prosince k nám přestanou jezdit České dráhy a trať bude nově obsluhovat společnost GW Train,“ řekla starostka Stanžovská.

Zdroj: ČTK

DPP