Za rok ostrého fungování systému jednotného jízdného koupili cestující na železnici téměř 1,2 milionu jednotných jízdenek za více než 112 milionů korun. Informoval o tom správce systému, společnost Cendis. Počet prodaných jednotných jízdenek tak zatím tvoří zhruba jedno procento z celkového počtu cestujících u Českých drah za loňský rok. Jednotné jízdenky lze využívat téměř ve všech vlacích v Česku bez ohledu na dopravce.

„Za rok provozu jsme nezaznamenali žádný výpadek – systém, web i aplikace fungují, jak mají. Cestující díky OneTicket nemusí řešit tarify jednotlivých dopravců, studovat jízdní řády, spoje. S jednou jízdenkou nasednou do libovolného vlaku a jedou,“ uvedl Jan Paroubek, pověřený řízením Cendisu.

Lidé mohou v systému jednotné jízdenky One Ticket koupit jednorázové, traťové i síťové jízdenky. Největší zájem byl o jednorázové kupony, který se prodalo přes milion. Roční síťovou jízdenku, která stojí 24.206 korun a cestující ji mohou využívat prakticky ve všech vlacích, si koupilo kolem 50 lidí. Zájem o jednotné jízdenky podle Cendisu vzrostl zejména během letních prázdnin a ve druhé polovině roku.

Nejčastěji cestující využívají OneTicket na trase Pardubice – Hradec Králové, na kterou se za rok prodalo 14.126 jednosměrných jízdních dokladů. Zpáteční doklady si podle statistik cestující nejvíce kupují na trati Jaroměř – Hradec Králové. Linky kolem Hradce, hlavně směrem do Pardubic a Jaroměře, zároveň patří k nejžádanějším u traťových jízdenek.

Cestující jednotné jízdenky nejčastěji kupují na pokladnách dopravců, konkrétně v 71 procentech. Na internetu či přes mobilní aplikaci jízdenku podle statistik Cendisu koupilo 25 procent cestujících a zbylá čtyři procenta pak u průvodčího ve vlaku.

Stát chce do budoucna systém rozšířit, podle ministerstva dopravy podporuje využívání veřejné dopravy. „Pevně věřím, že v budoucnu se koncept jedné jízdenky rozšíří i na autobusy a městskou hromadou dopravu,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (ANO).

Jednotnou jízdenku OneTicket mohou cestující využívat jednorázově, v dlouhodobých verzích pro pravidelné dojíždění nebo pro neomezené cestování po určitou dobu. Systém nabízí také asistenční službu pro handicapované. Systém jednotného tarifu OneTicket umožňuje lidem cestovat po železnici s jednou jízdenkou bez ohledu na dopravce na zvolené trase. Od července systém platí také v komerčních vlacích, jízdenka tak platí v 99 procentech železničních spojů v Česku.

 

Zdroj  :ČTK