[quote]Regulační úřady z Číny a Evropské unie podepsaly dvě důležité dohody týkající se leteckého sektoru, které posilují vzájemnou spolupráci v sektoru. Oznámily do dnes čínská státní televize CCTV a Evropská unie. Dohody usnadní úřadům pro civilní letectví vzájemné uznávaní certifikace leteckých výrobků, zatímco aerolinkám z EU a Číny usnadní létání mezi členskými zeměmi unie a Čínou.[/quote]

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker uvedl, že dohody jsou významným krokem k tvorbě pracovních míst, zvýšení obchodu a zrychlení ekonomického růstu. „Ve stále více nestabilním světě je evropské partnerství s Čínou důležitější, než kdy jindy,“ uvedl Juncker v prohlášení.

V rámci takzvané dvoustranné dohody o bezpečnosti v civilním letectví BASA se EU a Čína dohodly na omezení duplicity v certifikaci a hodnocení výrobků, uvedla unie. BASA také podpoří spolupráci v bezpečnosti civilního letectví a vlivu na životní prostředí.

Druhá dohoda o takzvaném horizontálním letectví má nahradit dvoustranné dohody, které dosud regulovaly lety mezi EU a Čínou. Jakmile tato dohoda vstoupí v platnost, budou evropské aerolinky moci létat do Číny z kteréhokoliv z členských států unie. V současnosti mohou létat jen z těch zemí EU, které mají bilaterální dohodu s Pekingem.

Dohody musejí ještě formálně přijmout Evropská komise a čínský úřad pro letectví. Pak vstoupí v platnost, uvedla agentura Reuters.

 

Zdroj : ČTK

DPP