Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní data o zářijovém vývoji průmyslové a stavební výroby a zahraničního obchodu. V srpnu meziroční růst průmyslu zrychlil, zatímco stavebnictví opět kleslo. Obchod Česka s cizinou zůstal sedmý měsíc v řadě ve schodku. Výhled pro další měsíce není podle analytiků dobrý, důvodem je pokles poptávky, zdražení energií a surovin či nárůst nákladů na pracovní sílu.

Průmysl v druhé polovině prázdnin zrychlil meziroční růst na 7,2 procenta z červencových 0,9 procenta. Za vyšším tempem růstu podle ČSÚ ale stála hlavně nízká srovnávací základna ve výrobě aut, pokud by se od tohoto vlivu odhlédlo, průmysl by podobně jako v předchozích měsících vzrostl jen mírně. Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský předpokládá, že v dalších měsících průmysl už nepodrží ani výroba aut.

Stavebnictví v srpnu meziročně kleslo o 0,4 procenta, tedy méně než v červenci, kdy byla průmyslová výroba meziročně nižší o 2,7 procenta, předtím více než rok rostla. Podle statistiků a analytiků na vině útlumu ve stavebnictví jsou vysoké ceny stavebních prací i materiálů a menší zájem lidí o koupi bytů a domů.

Zahraniční obchod Česka se zbožím skončil v srpnu schodkem 28,2 miliardy korun, meziročně tak byl o 400 milionů korun vyšší. Saldo zahraničního obchodu nepříznivě ovlivnil hlavně rostoucí deficit obchodu s ropou a zemním plynem kvůli jejich zdražování na světových trzích.

Zdroj : ČTK