Výběr informací o modernizaci dálnice D1, která začala před pěti lety, 9. května 2013:

– Dálnice D1 je ve svém úseku mezi Prahou a Brnem nejstarší a nejvytíženější dálnicí v České republice, její podstatná část byla v té době již zhruba deset let za svojí životností. Současné opravy se týkají přibližně 160 kilometrů dlouhého úseku mezi Mirošovicemi u Prahy (21. km) a Kývalkou u Brna (182. km). Nejvytíženější část dálnice, tedy z Prahy až k Mirošovicím, byla modernizována a rozšířena na šest pruhů v letech 1996 až 1999, D1 u Brna by měla být rozšířena v dalších letech.

– Dálnice bude míst i po modernizaci dva pruhy v každém směru, rozšíří se však z 26,5 metru na 28 metrů. Na obou stranách přibude 75 centimetrů, což by mělo umožnit provoz dvěma pruhy v každém směru i při uzavírce jednoho pásu. Opravy měly původně skončit v roce 2018, později se kvůli potížím se stavbou i získáváním povolení termín posunul na rok 2020. Letos v březnu ale ministr dopravy Dan Ťok řekl, že se práce protáhnou až do roku 2021. I o tomto termínu ale část odborníků pochybuje.

– První rok se začalo s opravami čtyř z 21 úseků, na které je rekonstrukce rozdělená. Mezi Šternovem a Psáři (zprovozněn v říjnu 2014), Loktem a Hořicemi (zprovozněn v listopadu 2014), Lhotkou a Velkou Bíteší (zprovozněn v září 2015) a Větrným Jeníkovem a Jihlavou (zprovozněn v září 2015). Další dva úseky byly dokončené na podzim 2016 (Hvězdonice-Ostředek a Ostrovačice-Kývalka), loni se pak podařilo dokončit tři úseky (Psáře-Soutice, Měřín-Velké Meziříčí a Velká Bíteš-Devět křížů). Celkem je tak hotových přibližně 63 kilometrů.

– Letos na jaře se staví na dalších pěti úsecích, které dohromady měří přes 39 kilometrů, nejdelší je ten mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, který má 13,9 kilometru. Práce na D1 od počátku probíhají za pouze částečné uzavírky, provoz je veden v jednom jízdním pásu a druhý se opravuje. Podle Ťoka chce ministerstvo letos stavět také na dalších třech úsecích dlouhých 33,6 kilometru, zahájení staveb ale brzdí nesouhlas organizace Děti Země, která napadla rozkladem stavební povolení.

– Zbývající tři úseky měří 26,1 kilometrů a podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by na ně mohli stavbaři nastoupit v příštím roce. Posledním, jedenadvacátým úsekem, je most Šmejkalka blízko Mirošovic, vybudovaný v letech 1939 až 1950 který je jediným ze tří velkých mostů z tohoto období, který byl nakonec využit pro současnou dálnici D1. Ten má být opravován jako poslední a hotový bude nejspíše až v roce 2022.

– Modernizace D1 zahrnuje opravu konstrukce vozovky, úpravu odbočovacích a připojovacích pruhů a přejezdů středního dělicího pásu, rozšíření mostů a nadjezdů. Z nich mnohé byly nebo budou strženy a místo nich vzniknou nové, bourání si vyžádalo několik úplných uzavírek dálnice, a to v noci o víkendu. Opravována je také kanalizace, dálnice dostává nová svodidla, moderní systém tísňového volání a nové kabely ve středním dělicím pásu, přibývají také protihlukové stěny.

– Celkové náklady na rekonstrukci 160 kilometrů dálnice se zatím jen odhadují, v roce 2012 například ŘSD uvedlo, že modernizace jednoho kilometru vychází na 150 milionů korun (celkem tedy 24 miliard korun) s tím, že skutečné ceny by měly být nižší. Pří zahájení stavby se hovořilo o 22 miliardách, během soutěží na jednotlivé úseky se ale podařilo dosáhnout nižších cen. Podle letošního vyjádření šéfa Ředitelství silnic a dálnic Jana Kroupy by celkové náklady na obnovení této tepny mezi Prahou a Brnem mohly vyjít na 19 miliard korun.

– O potřebě modernizovat, případně rozšířit D1 mezi Prahou a Brnem se přitom hovořilo dlouho předtím, než před pěti lety opravdu začala rekonstrukce. Definitivně o rozsáhlé modernizaci D1 rozhodlo ministerstvo dopravy v červnu 2011 poté, co praskla jedna z betonových desek a vytvořil se deseticentimetrový schod. Rozhodnutí o opravách D1 padlo i přes to, že řada odborníků doporučovala nejprve postavit alternativní spojení přes od dálnice D11 u Pardubic směrem na Olomouc, tedy D35.

Zdroj: ČTK