[quote]Demokratické poslance amerického Kongresu znepokojuje údajný záměr vlády USA vypovědět smlouvu o otevřeném nebi, která umožňuje provádět kontrolní průzkumné lety nad územím cizích států. Poslanci to uvádějí v dopisu ministrům zahraničí a obrany, o němž dnes informovala agentura Reuters. Odstoupení od smlouvy by podle demokratů bylo „darem Rusku“.[/quote]

Smlouva, podepsaná v roce 1992, umožňuje signatářským státům provádět neozbrojené kontrolní a pozorovací lety nad celým územím ostatních zemí, které se k ujednání připojily. Cílem dohody je posílit transparentnost a důvěru mezi signatáři, mezi nimiž jsou i Rusko a USA. Československo se ke smlouvě připojilo v roce jejího uzavření. Česká republika je povinna přijmout až čtyři pozorovací lety ročně, stejný počet jich může uskutečnit v cizině.

Podle Reuters ale nyní někteří američtí experti a vládní úředníci dohodu označují za zastaralou a zbytečnou, mimo jiné i proto, že Rusko ji údajně porušuje. Moskva prý zakazuje přelety některých regionů, například nejzápadnější Kaliningradské oblasti nebo citlivého území na hranici Ruska s Gruzií.

USA v roce 2016 v reakci zakázaly přelety nad Havajskými ostrovy, kde jsou soustředěna plavidla americké Tichomořské flotily, a nad lokalitou Ft. Greely na Aljašce, kde je umístěno monitorovací centrum protivzdušné obrany USA.

Podle zdrojů z americké vlády není už smlouva potřebná, protože USA mohou monitorovat území cizích států ze svých satelitů. Ostatní státy mají přístup k vysoce kvalitním komerčním satelitním snímkům.

Demokratičtí kongresmani ale s takovými závěry nesouhlasí. „Smlouva o otevřeném nebi je kritickým prvkem americké a evropské bezpečnosti a rozhodnutí vypovědět ji by bylo dalším útokem proti regionální stabilitě, ale například i proti bezpečnosti Ukrajiny,“ píše se v dopisu poslanců. „Odstoupení by posílilo tvrzení Ruska, že Spojené státy nejsou spolehlivým smluvním partnerem,“ uvádějí demokraté v dopisu ministrům Mikeu Pompeovi a Marku Esperovi.

 

Zdroj : ČTK