Po tříleté covidové pauze se včera v Praze konal Den Vltavy, který symbolicky zahájil sezonu na řece. Návštěvníci si mohli na obou vltavských březích vyzkoušet řadu atrakcí a bezplatně se svézt na velkých výletních lodích, ale i na přívozech, pramicích či šlapadlech. Mezi nimi byl také historický kolesový Parník Labe, který po více než 25 letech znovu připlul do Prahy. Akci pořádal Vševltavský spolek, který sdružuje přes 50 organizací spjatých s Vltavou. Kvůli velkému zájmu bylo nutné si místa na velkých lodích předem rezervovat.

Parník Labe jezdil po Vltavě v letech 1949 až 1986, kdy byl kvůli poškození kotle a dalším technickým závadám vyřazen z provozu. Poté kotvil u smíchovského železničního mostu, než se vinou prorezavělého trupu v srpnu 1997 potopil. Po jeho vytažení ho koupil německý zákazník, který ho nechal opravit. V roce 2001 vyplul pod novým jménem Wappen von Minden (Erb Mindenu) na řeku Vezeru a Středoněmecký průplav. Loni na jaře ho děčínská Labská plavební společnost koupila v dezolátním stavu pod jménem Weserstolz a přivezla zpět do Čech, kde jej zrekonstruovala. Stálé kotviště bude mít parník na Labi, včera se symbolicky na jeden den vrátil do Prahy.

Pro návštěvníky Dne Vltavy připravili organizátoři doprovodný program, který trval od 9:00 do 16:00. Lidé si mohli prohlédnout vybavení říční policie, hasičů či potápěčů, zdarma se podívat do Muzea Karlova mostu, sjet se na voru po Čertovce nebo si vyzkoušet veslařský trenažer ve veslařském klubu Slavie u Jiráskova mostu. U Hergetovy cihelny si zájemci zaveslovali na mořském skifu s olympijským medailistou Václavem Chalupou, děti tam čekali vodnické hrátky.

Přístupný byl i Český yacht klub v Podolí, nejstarší český jachtařský klub v zemi, včetně zrestaurované původní kajuty průkopníka českého sportu a zakladatele loděnice Josefa Röslera-Ořovského. Otevřeno bylo také Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně.

Zdroj  :ČTK

DPP