DPP

Den Vltavy, který pořádá Vševltavský spolek, v Praze zahájil plavební sezonu. Program nabídnul zdarma plavbu na výletních lodích nebo vstup do Muzea Karlova mostu. Lidé si mohli také nanečisto vyzkoušet testy k získání průkazu vůdce malého plavidla. Při celopražské akci se slavil i Světový den vody, a to v Muzeu pražského vodárenství, kde na návštěvníky čekala například chemická show.

Symbolické zahájení plavební sezony se dnes uskuteční na březích Vltavy. Den Vltavy se koná posedmé a klade si za cíl zpřístupnit přilehlé prostory břehů řeky i místa spjatá s vodou nejen v centru Prahy. Návštěvníkům nabídne například plavbu na výletních lodích nebo výstavu Povodí Vltavy ke stému výročí kolaudace Smíchovské komory. Bude také možné podívat se do vodního kanálu Čertovka a lidé se mohou svézt i na šlapadlech, pramicích nebo převozních lodích.

Část programu se uskuteční od 09:00 do 16:00 v Holešovickém přístavu, program bude také na pražských náplavkách. Tam lidé uvidí ukázku potápěčského, hasičského i policejního řemesla nebo se mohou těšit na vodnické hrátky. Ve veslařském klubu Slavie si pak zájemci mohou zaveslovat na trenažéru a navštívit nejstarší loděnici v Čechách.

Státní plavební správa doplní program přednáškami o historii a významu Labsko-vltavské vodní cesty a bude učit bezpečnosti na vodě. Zároveň nabídne vyzkoušení testů k získání průkazu vůdce malého plavidla. O ten je podle ředitelky správy Kláry Němcové velký zájem. „V loňském roce bylo vydáno 3778 oprávnění novým držitelům. Celkem je v ČR cca 69.000 držitelů,“ sdělila ČTK.

Hlavní plavební sezona podle Němcové začíná většinou později, a to k 1. dubnu, kdy je stálejší počasí. „Neznamená to také nic zásadně jiného, než že se objevuje více plavidel na vodních cestách, jsou obnoveny ve větším počtu výletní plavby i pravidelné linky, zkrátka je na vodě čilejší ruch,“ dodala. Zároveň se zvyšuje intenzita dozoru policie na vodních cestách.

Ke Dni Vltavy se připojí také Pražské vodovody a kanalizace (PVK) oslavou Světového dne vody. V Muzeu pražského vodárenství uspořádá firma den otevřených dveří, kam mohou lidé přijít zdarma a bez registrace. Zajímavá místa pražského vodárenství si bude možné prohlédnout pomocí 3D brýlí a technologové PVK pak předvedou chemickou show.

Vševltavský spolek, který Den Vltavy pořádá, sdružuje přes 50 organizací spjatých s Vltavou. Jeho cílem je ochrana profesních zájmů členů spolku a současně se chtce aktivně podílet na ochraně a rozvoji života v oblasti Vltavy a Berounky.

Zdroj: ČTK