[quote]Děti začala nově vzdělávat výuková aplikace o dopravě a bezpečnosti v provozu DoprApka. Měla by školákům do 15 let představit formou on-line her reálné dopravní situace. Informoval o tom dnes Besip, který aplikaci připravil společně s komunikační agenturou Echopix.[/quote]

Aplikace by podle tvůrců mohla mít své místo v dopravním výuce. Ta je v současnosti zahrnuta do školních vzdělávacích programů a do výuky na všech základních školách v ČR. Věnují se jí také školní družiny a volnočasová školská zařízení.

„Cílem aplikace je samozřejmě zvýšit ochranu a bezpečnost dětí v silničním provozu a zároveň v nich také vzbudit aktivní zájem o dění kolem sebe, o chování všech účastníků silničního provozu. Z dětí brzy vyrostou aktivní dospělí chodci, cyklisté a řidiči a je na nich, jak bezpečné naše komunikace budou či nikoliv,“ uvedl vedoucí Besipu Tomáš Neřold.

Aplikace, fungující na mobilech či na počítačích, je sestavena jako hra s příběhem, která má 16 misí s úkoly a otázkami týkající se silničního provozu. Úkoly a příběhy jsou rozlišeny podle obtížnosti, což by mělo reflektovat i věk školáků. Fungování je nastaveno podle tvůrců tak, aby aplikace byla využitelná po celý školní rok. Součástí je i sekce pro zapojení rodičů.

Děti patří dlouhodobě k nejzranitelnějším účastníkům provozu, zejména v rolích pasažérů, ale také chodců a cyklistů. Podle statistik z roku 2019 bylo v důsledku dopravních nehod na pozemních komunikací usmrceno 16 a těžce zraněno 113 dětí.

 

Zdroj : ČTK