Víkendové Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR budou v okolí letiště v Mošnově na Novojičínsku pravděpodobně opět provázet dopravní komplikace. Policie proto apeluje na řidiče, aby vyjeli včas a počítali s případným zpožděním, což platí především pro cestující, kteří mají v době konání akce z letiště odlétat. Cesta na letiště se může prodloužit o desítky minut. ČTK to dnes sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská.

„Moravskoslezští policisté jsou připraveni učinit vše pro minimalizaci dopravních komplikací. Vzhledem k tak vysokému počtu vozidel v jednom místě (nebo k němu mířících) v jednu dobu je zajištění plynulého provozu vzhledem ke kapacitě komunikací v podstatě nemožné,“ uvedla Štětínská. Na akci, která se nedaleko Ostravy koná v sobotu i neděli, je vstup zdarma a v některých letech ji navštívilo i přes 200.000 lidí.

„Největší nápor v dopravě je každoročně v době od 07:00 do cca 12:00. Doprava se ze všech příjezdových komunikací v podstatě kumuluje v obci Mošnov, kde vzhledem ke směřování na centrální parkoviště nárazově dochází k tvorbě kolon,“ uvedla Štětínská.

Policie tradičně zprovozní speciální telefonní linku 723 759 733, kde bude podávat aktuální informace o dopravní situaci. „Policisté budou na této telefonní lince připraveni poskytovat informace o objízdných trasách a dopravních komplikacích především řidičům, kteří budou oblastí jen projíždět. Linku mohou samozřejmě využít i motoristé mířící na Dny NATO,“ uvedla mluvčí.

Největší dopravní problémy bývají na silnici I/58 v obou směrech, tedy z Ostravy i Příbora, a také na příjezdu z dálnice přes Studénku. „Hlavní příjezdové trasy jsou bez omezení provozu,“ uvedla Štětínská. Upozornila ale na to, že je uzavřený most v Košatce na silnici třetí třídy mezi Jistebníkem a Starou Vsí nad Ondřejnicí.

České dráhy na akci vypraví mimořádné vlaky z Prahy, Brna a Olomouce. Ve Studénce budou mimořádně zastavovat i dálkové vlaky, které tam běžně nestaví. Od nádraží ve Studénce budou kyvadlově jezdit autobusy. Speciální autobusy pojedou také mezi Ostravou a místní částí Petřvaldu Petřvaldíkem. Lidé mohou na místo dojet i na kole, na místě bude fungovat kolárna.

Dny NATO, které se uskuteční 17. a 18. září, jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Představují se na nich armádní, bezpečnostní i záchranářské jednotky. Letos se bude prezentovat rekordních 22 zemí.

Účastníci akce už se začali do Mošnova slétat. V úterý přistál například strategický bombardér B-52 Stratofortress, který návštěvníci na letišti uvidí na statické ukázce, druhý tento stroj by na akci měl předvést průlet. Lidé také poprvé například uvidí průlet dvou letounů páté generace F-35 Lightning II nizozemského letectva nebo český letoun L 410 NG z dílny Aircraft Industries.

Zdroj  :ČTK