[quote]Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově na Novojičínsku navštívilo o víkendu 220.000 lidí, tedy stejně jako loni. ČTK to sdělili pořadatelé. Návštěvníci viděli desítky dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi, v zadní části letiště si mohli prohlédnout letadla i další techniku. Obrovský zájem byl tradičně o velká letadla, především strategický bombardér B-52 nebo největší sériově vyráběný transportní letoun na světě C-5M Super Galaxy.[/quote]

Společnost Bell předvedla v Mošnově americké vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, o jejichž nákupu pro českou armádu rozhodlo ministerstvo obrany v srpnu. Stát koupí 12 helikoptér za 14,5 miliardy korun (17,6 miliardy s DPH) – osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) novinářům v Mošnově v sobotu řekl, že by smlouva na jejich dodávku měla být se Spojenými státy podepsána ještě letos. „Jsme ve fázi finalizace dohody,“ řekl ministr.

Veřejnou premiéru měl na Dnech NATO nový letoun L-39NG z produkce společnosti Aero Vodochody, který by měl být za rok zařazen do výcviku mladých pilotů.

U letadel, která si lidé prohlíželi na zemi, se stály fronty. U transportního letounu C-5M Super Galaxy otevřela posádka nákladový prostor a odklopila i příď, takže lidé mohli strojem procházet jako tunelem.

K nejatraktivnějším ukázkám patřila vystoupení akrobatických leteckých skupin nebo společná show mistra světa v Red Bull Air Race Martina Šonky a pilota stíhacího letounu Gripen Iva Kardoše. Toto vystoupení se podle předsedy pořádající organizace Jagello 2000 Zbyňka Pavlačíka už asi nikdy nebude opakovat. „Pro Iva Kardoše je to poslední vystoupení, protože končí svou kariéru display pilota českých vzdušných sil,“ řekl Pavlačík.

Unikátní byl hromadný seskok 40 českých a polských parašutistů ze dvou letounů. Podle Pavlačíka nic podobného ještě v Česku zřejmě k vidění nebylo.

Během akce byla i letos v okolí letiště složitá dopravní situace. V sobotu byly kolony ze všech stran letiště a lidé v nich mohli strávit až dvě hodiny. V neděli ráno a dopoledne dopravu zkomplikovalo pět nehod v okolí letiště. Při nejvážnější z nich se u Petřvaldu srazilo pět aut a zranilo sedm lidí. Jinak ale byla dopravní situace v neděli klidnější, protože na akci jelo méně lidí, řekl ČTK operátor speciální policejní linky Michal Tichý.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Divákům se na nich letos představily vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí bylo Rumunsko.

 

zdroj : ČTK