Invoitix

Po pražských ulicích budou po dva letní měsíce jezdit umělecky ztvárněná jízdní kola od malířů z okruhu Galerie Zdeněk Sklenář. Milovníci umění i městské cyklojízdy si je mohou díky takzvanému bikesharingu, tedy sdílení kol, půjčit. V projektu Artbike jsou kola z autorské dílny výtvarníků Davida Hanvalda, Marka Číhala a Josefa Achrera. Výtěžek společného projektu Galerie Zdeněk Sklenář a společnosti Rekola půjde Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek. Novináře o tom dnes informovala Nikola Bukajová z Galerie Zdeněk Sklenář.

„Kolo je ideálním prostředkem protažení pro sedavé typy, zaměstnance kanceláří nebo studenty. Pomocí bikesharingu navíc pomáháte svému městu se chytře rozvíjet. Z anonymizovaných dat z jízd města totiž lépe plánují infrastrukturu, například pořízení nových stojanů či cyklostezky,“ uvedla za organizátory akce Magda Zicháčková.

Artbike je podle tvůrců projektu malým příspěvkem k tématu umění ve veřejném prostoru, s nímž se lze každodenně potkávat mimo výstavní prostory, například přímo v ulicích města. Pomalovaná, posprejovaná či jinak výtvarně ztvárněná kola s autorským rukopisem Hanvalda, Achrera a Číhala by měla podpořit oblibu cyklistické dopravy.

Umělecky pojatá kola budou součástí každodenní nabídky sdílených kol a bude možné si je pronajmout a využívat k přepravě. Ke snadnému přesunu po městě je mohou využívat i turisté. K půjčování stačí internet v telefonu, jednoduchá aplikace a registrace zdarma. Kola jsou vybavena systémem GPS, aplikace pak pomáhá v orientaci po městě a dává přehled o parkovacích místech pro sdílená kola.

Společnost Rekola je průkopníkem bikesharingu v ČR. Jejich přibližně osm stovek sytě růžových kol jezdí kromě Prahy také v Brně, Olomouci, Ostravě, Českých Budějovicích a Teplicích.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP