Do zabezpečovacího železničního systému ETCS tuzemští dopravci investují stovky milionů korun. Na dotaz ČTK to uvedli železniční dopravci. Modernizovat svůj vozový park dopravci musí, protože začátkem roku 2025 chce stát spustit na koridorových tratích provoz výhradně s vlaky vybavenými zabezpečovačem ETCS. Do té doby taky musí vyškolit stovky strojvedoucích.

Už na konci ledna uvedl generální ředitel Českých drah (ČD) Michal Krapinec, že kvůli zavedení ETCS budou dráhy investovat do svých vozů přibližně deset miliard korun. Nyní mají ČD nainstalovaný zabezpečovač na 160 lokomotivách ze zhruba 450. Přibližně polovina jsou takzvané retrofity, tedy zmodernizované vlaky původně zakoupené bez systému ETCS.

„Jedná se především o elektrické lokomotivy řad 162 a 362. V současné době se instaluje nebo se instalace připravuje na další vozidla, například na motorové jednotky řady 844 RegioShark, elektrické jednotky 471 CityElefant či elektrické jednotky 680 Pendolino,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Dodal, že náklady na instalaci do jedné starší lokomotivy se pohybují v milionech až desítek milionů korun podle toho, do kolika vozidel se v jedné zakázce systém instaluje.

ČD Cargo má systémem ETCS vybaveno 234 vlastních vozidel, což je zhruba třetina celého vozového parku firmy. „V souladu s národním implementačním plánem bude naše společnost připravena na provoz od roku 2025, kdy bude na prvních tratích v ČR spuštěn výhradní provoz,“ řekl předseda představenstva ČD Cargo Tomáš Tóth.

Leo Express má podle mluvčího Emila Sedlaříka smlouvu na ETCS pro všechny vlaky na linkách, kde bude platit povinnost ETCS využívat. Týká se to vlaků na trase z Prahy na Ostravsko a dále na Slovensko a do Polska. Instalace do pěti vozidel firmu vyjde na necelých 120 milionů korun, řekl.

RegioJet bude od příštího roku disponovat 60 vozidly se systémem ETCS. Společnost také bude provádět retrofity. „Je-li vůz perspektivní pro službu dalších 20 a více let, vyplatí se ho osadit zabezpečovacím systémem,“ uvedla mluvčí společnosti Alexandra Janoušek Kostřicová. RegioJet podle ní za instalace systému utratil už miliony eur a s dalšími milionovými investicemi počítá.

S financováním pomáhají dopravcům evropské fondy a Státní fond dopravní infrastruktury.

Železniční dopravci také musí pro provoz pod systémem ETCS vyškolit své strojvedoucí. Výcvik podle ředitele odboru prodeje ČD Cargo Michala Roha trvá zpravidla šest dní a zahrnuje teoretickou přípravu, přípravu na zkoušku a jízdní zácvik.

České dráhy mají pro provoz pod zabezpečovacím systémem zaškolených zhruba 200 strojvedoucích, potřebovat jich budou na začátku roku 2025 až 1500. Dceřiná firma ČD Cargo odhaduje, že bude potřebovat až 1200 vyškolených strojvedoucích, nyní jich má asi 150. Leo Express počítá s tím, že bude třeba vyškolit asi 30 strojvůdců.

Loni na jaře začal zkušební provoz pod dohledem ETCS mezi Olomoucí, Přerovem a Břeclaví a postupně přibyly další úseky. Od Nového roku jezdí vlaky pod výhradním provozem ETCS na trati Olomouc – Uničov. Podle dalších plánů státu by systém měl být do roku 2030 přibližně na 4800 kilometrech ze zhruba 9000 kilometrů železnic v Česku.

Zdroj : ČTK