Dodání šesti nových parciálních trolejbusů pro MHD v Jihlavě bude mít víc než roční zpoždění. Tyto vozy, které mohou jet část cesty i bez trolejí, měly ve městě jezdit od loňského června. Sdružení firem Tram For Envi a Bogdan Motors skluz podle dnešní zprávy jihlavské radnice zdůvodňuje především chybějícími komponenty elektrovýzbroje, kterou má dodat společnost Cegelec. Dopravní podnik dal dodavateli kvůli zpoždění pokutu vyplývající ze smlouvy.

Podle věstníku veřejných zakázek jde o nákup vozů za 71,4 milionu korun bez DPH. Pokuta fakturovaná ke konci minulého roku kvůli zpoždění dodávky byla 1,9 milionu korun. Uvedl to mluvčí města Radovan Daněk.

„Aktuálně nám dodavatel posunul termín dodávky prvních tří vozů tak, že bychom nejdříve mohli počítat s jejich zařazením do zkušebního provozu s cestujícími v druhé polovině března nebo až v dubnu 2023,“ uvedl Radim Rovner, předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy. Všech šest vozů by měl mít podnik letos v srpnu. Podle Rovnera tomu ještě musí předcházet schválení nového typu trolejbusu SOR TNS 12.

Trolejbusy už jsou podle něj vyrobené, ale čeká se na chybějící komponenty. Tento týden by měl být první vůz převezen do dopravního podniku v Hradci Králové na provozní zkoušky.

„Zpoždění v dodávce nám způsobuje velké komplikace v provozu MHD, kdy je nutno nasazovat na náhradní dopravu při výlukách elektrické trakce místo doposud nedodaných parciálních trolejbusů starší naftové autobusy,“ uvedl Rovner. Dodal, že na některé spoje bude muset podnik nasadit náhradní autobusy také při zahájení provozu na nové části trolejbusové trati do části města Bedřichov a průmyslové zóny Pávov. Nová dráha měří 5,7 kilometru. Jízdní řády jihlavské MHD se kvůli jejímu zprovoznění změní od 1. února.

Kvůli zpoždění v dodávce nových vozů podle dopravního podniku zatím také není možné odeslat vyřazované trolejbusy Škoda 24 Tr na Ukrajinu.

Dopravní podnik má podle nedávných informací 39 trolejbusů. V jihlavské MHD vedle nich slouží autobusy poháněné stlačeným zemním plynem (CNG), případně naftou. Nová část trolejbusové dráhy na Bedřichov byla dokončena minulý rok. Na zakázku za 134 milionů korun bez DPH přispěla 98 miliony korun Evropská unie.

Zdroj  :ČTK