Plánované terapeutické programy pro rizikové řidiče možná čeká ještě před jejich spuštěním úprava. Jejich nynější zákonná podoba podle předkladatelů novely z řad poslanců všech sněmovních stran například nezaručuje dostupnost kurzů a klade nepřiměřeně přísné požadavky na lektory i jejich klienty. Účast v terapeutickém programu má být podle platného zákona od července v některých případech podmínkou pro vrácení řidičského oprávnění. Absolvování kurzu také budou moci ukládat státní zástupci nebo soudy.

Samotné spuštění terapeutických programů předloha odkládá o osm měsíců na duben příštího roku, aby byl čas na jejich zajištění. Od letošního července mají podle novely platit pravidla zejména pro vznik metodického centra, které bude mít na starosti organizaci terapeutických programů a pro vstupní vzdělávání a udělování akreditací lektorům.

Předkladatelé chtějí také jasně stanovit, že povinnost absolvování kurzu se nebude vztahovat na přestupky či trestné činy, které řidiči spáchali do konce letošního června. U skutků spáchaných od července má platit už tvrdší pravidlo, pokud budou úřady rozhodovat o vrácení řidičského průkazu motoristovi po začátku dubna příštího roku, stojí v předloze.

Pro vedení kurzu postačí podle novely vždy jen jeden lektor, potrvá 20 hodin v pěti čtyřhodinových blocích. Zájemce budou moci do programu přihlásit on-line i lektoři. Z pěti na tři roky se zkrátí délka praxe, kterou bude muset lektor doložit pro udělení akreditace, a zmírní se i některé další nyní platné podmínky. Novela stanoví i pravidla dostupnosti programu v případě, že jen některý z lektorů nebude moci dokončit. Za absolvování kurzu budou muset klienti podle předlohy zaplatit, když nynější znění zákona předpokládá možnost odpuštění úhrady.

Předlohu skupiny poslanců z koaličních i opozičních stran nejprve posoudí vláda. Předkladatelé navrhli, aby Sněmovna schválila novelu zrychleně už v prvním čtení.

Právní úprava terapeutických programů pro rizikové řidiče se dostala do zákona předloni poslaneckým návrhem a měla být původně účinná od letošního ledna. Senát prosadil odklad na letošní červenec, aby byl čas pro vypracování návrhu úprav jejich podoby.

Zdroj  :ČTK