[quote]Dodavatelem elektřiny pro trakční vedení na železnici bude v příštím roce nadále energetická společnost ČEZ ESCO. Ta energii na železnici zajišťuje od roku 2020. Správa železnic ji vybrala v elektronické aukci na energetické burze PXE, informovala dnes energetická firma. Výslednou cenu za elektřinu by měl ovlivnit až vývoj na trhu, dodala.[/quote]

Správa železnic, která je objemově největším odběratelem elektřiny v ČR, zajišťuje trakční elektřinu pro železniční dopravce od roku 2019, kdy tuto činnost převzala od Českých drah. Do soutěže o dodávku na rok 2022 se přihlásilo sedm zájemců. Správa železnic poptávala objem 1,226 terawatthodiny (Twh). Podobné množství vystačí pro více než 350.000 domácností na celý rok.

Příprava letošní nabídky byla podle energetické firmy ve srovnání s předchozími roky velmi specifická. „Museli jsme vyhodnotit negativní vliv pandemie koronaviru na odběr trakční elektřiny v roce 2020 a vypořádat se s možnými riziky v roce 2022. Proto byla poptávka na příští rok koncipována tak, aby umožnila Správě železnic pořídit potřebný objem elektřiny nejen v předstihu nákupem ročních produktů, ale i nákupem čtvrtletních a měsíčních produktů v roce dodávky, čímž se rizika na obou stranách významně sníží,“ vysvětlil ředitel pro komodity v ČEZ ESCO Martin Ludvík.

Správa železnic vybírala dodavatele elektřiny formou elektronické aukce na PXE čtvrtý rok po sobě. V prvním roce vybrala společnost Amper Market, kterou následně krátce po oznámení zakázky koupila společnost Europe Easy Energy ze skupiny Bohemia Energy. V dalších letech už bylo vítězem ČEZ ESCO.

PXE, která sídlí v Praze, umožňuje obchodování s elektrickou energií s místem dodání v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Energetická burza Praha byla založena v červenci 2007. V květnu 2016 se většinovým vlastníkem PXE stala evropská energetická burza European Energy Exchange (EEX). Vlastní dvě třetiny akcií PXE, zbylá třetina patří Burze cenných papírů Praha.

Zdroj : ČTK