[quote]Tuzemští autobusoví a železniční dopravci před začátkem léta navyšují svůj provoz do tradičních turistických destinací v Evropě. Směřovat budou zejména do Chorvatska, provoz ovšem posilují i do Polska, Itálie a dalších evropských míst. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. Chorvatsko je dlouhodobě nejvyhledávanější zemí českých turistů.[/quote]

Nové denní noční spojení do chorvatského Splitu zavede od 13. června FlixBus. Autobusy budou vyjíždět z Krakova přes Brno a zastavovat budou v dalších turisty vyhledávaných místech jako například Zadar nebo Šibenik.

Do Splitu bude přes léto jezdit také konkurenční RegioJet. Žluté autobusy budou do Chorvatska jezdit nejprve vždy v pátek z Prahy, od konce června pak přibude úterní spoj. Zpět se budou vracet o den později. U víkendových spojů plánuje dopravce kvůli očekávanému náporu cestujících nasadit dva autobusy.

Vedle Chorvatska bude RegioJet v sezoně posilovat spoje i do dalších turisticky atraktivních destinací. Jeden spoj týdně přidá během června ke svým už fungujícím linkám do Paříže (celkem třikrát týdně), Benátek nebo Říma (čtyřikrát týdně). RegioJet zintenzivnil také své autobusové spojení do Polska. Nově začal jezdit do Katovic a navýší frekvenci spojů do Krakova na dva denně. Jeden z těchto spojů končí svou jízdu v Ostravě, druhý zajíždí přes Brno až do Vídně.

Posílení letního spojení do Krakova ohlásil i Leo Express. Ten do polského historického města jezdí z Prahy vlakem. Linku, která dosud jezdí dvakrát týdně, bude přes léto vypravovat denně. Na vlak navíc bude v Krakově navazovat autobus do ukrajinského Lvova. Dopravce posiluje i své minibusové linky mířící do Polska. České dráhy pak přes léto vypravují vlak z Bohumína k Baltskému moři.

Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenější zahraniční destinací Čechů. Loni tam vyrazilo na delší cestu 813.000 lidí. Chorvatsko žebříčku vévodí posledních 20 let, s výjimkou roku 2015, kdy ho přeskočilo Slovensko. Po Chorvatsku a Slovensku následují v oblíbenosti Itálie a Řecko.

 

ZDroj : ČTK

DPP