[quote]Dopravci a řidiči kamionů a autobusů v minulých měsících zintenzivnili při cestách do Velké Británie bezpečnostní opatření a kontroly svých vozidel, aby tak snížili riziko, že se do nich dostanou migranti. O kontrolách si vedou i záznamy. Podle dopravců však nemohou úplně zamezit vniknutí cizích lidí do vozu, a větší zodpovědnost by tak měly mít i úřady a policie. ČTK to řekl Martin Felix ze sdružení dopravců Česmad Bohemia. Dopravci se obávají zejména přístupu k řidičům ve Francii, kde mělo problémy několik šoférů, jeden český řidič byl dokonce odsouzen ke dvěma letům vězení, protože v jeho voze byli migranti.[/quote]

Francouzská policie v minulých dnech zadržela dalšího českého řidiče, v jehož voze našla jednoho uprchlíka. Policie ho objevila během kontroly ve městě Coquelles u Calais. Řidiče po vysvětlení propustila, za tři měsíce ho však čeká soud.
Podle Felixe začaly evropské státy, zejména Francie, už loni měnit svůj přístup k řidičům kamionů, v jejichž vozidlech jsou nalezeni uprchlíci.
Sdružení proto doporučilo dopravcům, aby se více zaměřili na preventivní postupy proti vniknutí migrantů do kamionů. Řidiči tak nyní průběžně kontrolují neporušenost zámků, plachet i lanek na voze, zároveň se vyhýbají osamělým místům. „Ideálně by si o kontrolách měli vést záznam do kontrolního listu a v případě zjištění, že se ve vozidle zřejmě nachází nelegální cestující, okamžitě upozornili nejbližší policii,“ popsal Felix.
Úplně se však nepozorovanému vniknutí do kamionu podle dopravců zamezit nedá. Větší zodpovědnost by tak měly převzít úřady a policie a zajistit řidičům bezpečí. „Nemohou přece přenášet své problémy na řidiče,“ podotkl Felix.
Kritická je situace zejména poblíž francouzských přístavů, přes které dopravci směřují do Velké Británie. Už nyní zde kamiony stojí dlouhé kolony, čehož často využívají migranti pro vniknutí do vozu. Po odchodu Spojeného království z EU se navíc situace může zhoršit. Právě obavy ze zvýšeného rizika může podle sdružení vést i k tomu, že někteří dopravci přestanou na ostrovy jezdit.
Zadržení českého řidiče miulý týden nebyl první takový incident. Znám je především případ jiného českého řidiče Jiřího Sagana, u kterého kontrola kamionu v Calais odhalila skupinu 15 Iráčanů. Saganovi, který od počátku tvrdí, že o migrantech nevěděl, soud ve Francii letos lednu zpřísnil původní trest 18 měsíců na dva roky vězení.
Zdroj : ČTK