Güterwagons auf einem Rangiergleis am Bahnhof Frechen. Fotografiert aus dem öffentlichen Raum. (Themenbild, Symbolbild) Frechen, 14.06.2021

Stále více surovin včetně zemědělských produktů proudí z válkou zasažené Ukrajiny po železnici. Například největší tuzemský nákladní dopravce ČD Cargo letos za necelý půlrok přepravil už skoro 70.000 tun agrárních výrobků z Ukrajiny, což je dvakrát více než za celý loňský rok. Rostou i převozy dalších surovin po dráze, v následujících týdnech by navíc měly přibýt další přepravy. Vyplývá to z aktuálních informací dopravců pro ČTK. Zajištění podmínek pro přepravu surovin z Ukrajiny bude i jedním z cílů Česka při předsednictví v Radě EU.

Vytvoření lepších podmínek pro přepravu surovin z Ukrajiny po železnici bude i jedním z cílů českého předsednictví v Radě EU. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v této souvislosti zmínil například na nutnost zajištění bezpečnostních koridorů pro co největší transport zemědělských produktů v čele s obilím z Ukrajiny. Čeští dopravci podle ministra působí na pomezí Ukrajiny, případně i v jejím vnitrozemí, už od prvních dnů války. To podle Kupky předurčuje ČR k vyšlapávání cesty i pro ostatní. „Naše zkušenosti z logistiky představují při znalosti toho prostředí představují důležitý přínos pro ostatní kolegy v Evropské unii,“ podotkl.

Firma ČD Cargo za prvních pět měsíců letošního roku přepravila 2,5 milionu tun surovin a materiálu z Ukrajiny. To je asi o čtvrtinu více než za stejné období vloni. Největší objem přeprav podle Roha tvoří železná ruda. „Přes překladiště na východním Slovensku denně do hutí na Ostravsku přivezeme minimálně sedm vlaků s železnou rudou z Ukrajiny,“ řekl Michal Roh z ČD Cargo.

Výrazně pak stoupá vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny. Kupka v této souvislosti uvedl, že státní dopravce nyní převáží týdně 13 ucelených vlaků s obilím týdně. „Přepravy jsou realizovány nepravidelně, ve spolupráci s dalšími partnery,“ doplnil Roh.

Nákladní přeprava po železnici však podle dopravců naráží na řadu problémů, zejména kapacitních. Podle sdružení Žesnad dopravcům komplikují provoz například výluky mezi Děčínem a Drážďany na jediném použitelném česko-německém přechodu. „Fatálně je tak omezují v těchto přepravách,“ podotkl Vojtěch Sládek ze sdružení. Problémy jsou i na hranicích mezi Ukrajinou a Slovenskem, kvůli čemuž dopravci apelovali i na slovenskou vládu.

Problémy jsou i s omezenými kapacitami překládacích míst nebo technologií, dopravci proto hledají alternativní místa, ať už pro překládku zboží nebo jeho převoz. Spolu s tím by mělo množství přeprav dál růst. „Další nové přepravy bychom chtěli rozjet do poloviny července,“ dodal Roh.

Zdroj  :ČTK