DPP

Nově založený městský dopravní podnik se připravuje na převzetí provozu MHD v Teplicích od 1. ledna 2024. Podepsanou smlouvu má s 65 řidiči, další chce ještě přijmout. Cestující změnu dopravce nepoznají na první pohled, bude ovšem nový odbavovací systém, který bude umožňovat i platbu platební kartou. ČTK to řekla mluvčí města Adina Sedláková.

Teplice doposud vlastnily vozy a trakční vedení a městskou hromadnou dopravu provozovala soukromá firma. K 31. prosinci 2023 končí s provozem MHD společnost Arriva City. Zastupitelé v prosinci 2021 schválili založení městského dopravního podniku. Cílem podle vedení města bylo zajistit lepší službu pro občany a mít i možnost podnik jako město ovlivňovat.

Městská doprava Teplice (MDT) vznikla jako příspěvková organizace města. „Aktuálně je zaměstnáno devět osob, které připravují zahájení provozu,“ uvedla Sedláková. Mimo jiné dokončují vybavení předprodejního místa a chystají formu převzetí dopravních prostředků od Arriva City v majetku města. „V nejbližší době se také uskuteční předání nových autobusů, které si MDT objednala,“ uvedla mluvčí.

Do pátku 15. prosince se koná druhé kolo náboru řidičů. „Přihlásili se zatím čtyři řidiči, což splnilo očekávání. V tuto chvíli je počet dostačující na klasický provoz. Ovšem pro mimořádné situace, bychom potřebovali ještě do plného stavu pět řidičů. Není to nutné hned od 1. ledna, ale do budoucna pro zvládání krizových situací bez nutnosti přesčasů by bylo lepší tento stav naplnit.,“ popsala mluvčí. Drtivá většina šoférů je z Teplic a okolí, zastoupeny jsou i ženy a cizinci s trvalým pobytem v ČR.

Jízdní řády se budou měnit jen nepatrně oproti stavu, na který cestující byli zvyklí před změnou, kterou Arriva provedla k 14. listopadu. K tomuto datu oznámil dopravce změnu provozu na některých linkách s tím, že je to kvůli vysoké nemocnosti řidičů. V dohledné době budou spuštěny internetové stránky nového dopravce, kde budou jízdní řády zveřejněny. Drobně upraveny budou trasy jednotlivých spojů kvůli efektivnosti.

Nová kancelář předprodeje jízdenek bude v obchodním centru Fontána a bude otevřena od pondělí do neděle od 07:00 do 18:00. „Tam si cestující budou moci nadále koupit i jízdenky krajského dopravce. Již zakoupené jízdní doklady zůstávají stále v platnosti. Nemění se ani jejich cena. Město Teplice změnu v jízdném neplánuje,“ uvedla Sedláková.

Teplice v posledních letech výrazně investují do infrastruktury pro MHD a výměny vozového parku. Ambicí radnice je provozovat v roce 2024 bezemisní městskou hromadnou dopravu.

Zdroj: ČTK