DPP

Dozorčí radu Českých drah dočasně povede náměstkyně ministerstva dopravy Lenka Hlubučková. V čele rady nahradí Pavla Kysilku, který odchází ke konci letošního roku. Na twitteru o tom dnes informovaly České dráhy. Hlubučková bude dozorčí radu řídit do volby nového předsedy. Měla by se uskutečnit po nástupu nového ministra dopravy, kterým se má stát Martin Kupka (ODS).

Dozorčí rada kontroluje zásadní rozhodnutí vedení dopravce a také vybírá členy managementu.

Hlubučková je nyní na ministerstvu dopravy zodpovědná za ekonomiku a infrastrukturu. Náměstkyní se stala v polovině loňského roku, kdy uspěla ve výběrovém řízení. Předtím vedla odbor kontroly a interního auditu. Na ministerstvu dopravy pracuje od roku 2008.

Kysilka byl předsedou dozorčí rady ČD více než dva roky. Podle současného ministra dopravy Karla Havlíčka (ANO) není za jeho odchodem žádný konflikt. Kysilku do dozorčí rady jmenoval řídící výbor podniku, do jejího čela ho zvolili ostatní členové rady v září 2019. Na místo předsedy rady ho doporučil i tehdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Ve funkci Kysilka vystřídal akademika Karla Pospíšila.

Dozorčí rada pod Kysilkovým vedením loni v prosinci vyměnila předsedu představenstva Českých drah. Václava Nebeského ve funkci vystřídal Ivan Bednárik, pod jehož vedením podnik začal hledat úspory. Právě kvůli snížení nákladů se od letošního května snížil počet členů dozorčí rady z devíti na šest.

Skupina České dráhy hospodařila v letošním prvním pololetí se ztrátou 217 milionů korun. Meziročně je to i přes pandemii koronaviru a s ní spojená omezení zlepšení téměř o 1,8 miliardy korun. Za celý loňský rok skupina kvůli krizi hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. Do skupiny patří osobní dopravce a nákladní ČD Cargo, Výzkumný ústav železniční, poskytovatel datových služeb ČD Telematika nebo poskytovatel ICT služeb ČD Informační systémy. Skupina zaměstnává zhruba 23.500 lidí.

 

Zdroj : ČTK