[quote]Pražský dopravní podnik (DPP) začne odstraňovat plevel mezi tramvajovými kolejemi pomocí horké páry namísto chemických látek. Pára způsobí, že rostlina přestane přijímat vodu a během několika dnů uschne. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě), zástupci DPP a představitelé společnosti Mira expert. Dopravní podnik se zároveň rozhodl vysazovat mezi koleje rozchodníky namísto travnatých pásů, které využíval dosud.[/quote]

„Inspiroval jsem se v Hradci Králové, kde začali odstraňovat plevel, myslím, minulý rok, právě horkou párou. Na základě toho jsem to inicioval. Chceme také jít tím udržitelným způsobem odstraňování plevele bez glyfosátů,“ řekl Scheinherr.

Voda, kterou jsou plevelné rostliny zkrápěny, má 98 stupňů Celsia. „Té rostlině stačí už nějakých 60 stupňů, aby docházelo k bílkovinovému šoku a následnému rozpadu buněčných stěn. Takže rostlina po několika dnech usychá. Princip je hodně podobný jako ten chemický, akorát tam žádná chemie není,“ řekl Miroslav Matyáš z firmy Mira expert.

V případě, že má rostlina větší kořenový bal, tak se její stříkání horkou párou po několika dnech opakuje. Trysky a přesnost zaměření podle Matyáše umožňují, že nejsou zničeny všechny rostliny. „Jde rozdělit, které části vezmete a které ne, takže to není tak, že začnete něco stříkat všude okolo, ale přesně zkrápíte místa, kde se plevele chcete zbavit,“ řekl.

DPP se pak na tramvajové trati nedaleko stanice metra C Ládví rozhodl zkušebně vysázet rozchodníky či opuncie. Důvodem jsou klimatické změny a velká sucha. Dosud byly mezi koleje dávány trávníky, které ale nejsou tak odolné jako rozchodníky. Navíc na rozdíl od trávníku tento zelený povrch nevyžaduje takovou míru závlahy jako trávník a není nutné jej sekat.

Společnost Mira expert se bude pro DPP kromě likvidace plevele starat také o zbylou zeleň. Na starosti tak bude mít mimo jiné sečení, hrabání, hnojení či obnovu zničených trávníků, odstraňování náletových dřevin nebo výsadbu rostlin a dřevin. Smlouva s firmou bude platit čtyři roky a DPP zaplatí maximálně 49 milionů korun.

DPP je největší městskou firmou, která zaměstnává téměř 11.000 lidí. V Praze provozuje tramvaje, metro, autobusy a lanovku.

 

Zdroj : ČTK