[quote]Navrhovaná nová pravidla pro provoz taxislužeb povedou podle taxikářů k zahlcení měst komerčními auty a ke snížení bezpečnosti cestujících. Nelíbí se jim zejména omezení některých pravomocí měst při regulaci služeb. Zástupci alternativních přepravců a jejich řidičů návrh naopak vítají. Přispěje podle nich k větší konkurenci a lepším službám. Vyplývá to z vyjádření zástupců obou stran na dotaz ČTK. Návrh novely zákona, který stanovuje provoz taxislužeb, nyní začali projednávat poslanci.[/quote]

Novela by měla přinést několik zásadních změn. Zrušena by například měla být povinnost mít ve výbavě vozidla taxametr nebo střešní svítilnu. Vedle toho by měly být omezeny některé pravomoci měst při regulaci taxislužeb, například zkoušky z místopisu.

Právě omezení regulace ze strany měst je podle taxikářů chybou. Podle šéfa společnosti Liftago Ondřeje Krátkého bude mít tento krok dopad na bezpečnost cestujících a na dopravní situaci, protože města zahltí další komerční auta. Podle něj je problémem i to, že města podle návrhu novely nebudou moci kontrolovat trestní minulost řidičů a jejich pracovní povolení. Zákon podobně kritizuje i Daniel Tarljovski z Asociace koncesionářů taxislužeb ČR.

Krátký také poukázal na situaci v některých světových metropolích. „I takový Londýn se po původním zmírnění pravidel, které vedlo k obrovskému navýšení řidičů v ulicích, vrací ke zkouškám ze základní orientace ve městě a zkouškám z mateřského jazyka,“ uvedl. Uznal, že dnešní zkoušky z místopisu jsou zastaralé, místo jejich zrušení by podle něj ovšem měl stát jít cestou digitalizace a modernizace.

S kritikou naopak nesouhlasí zástupci alternativních služeb. Roman Sysel z Boltu (dříve Taxify) se ohradil zejména proti tomu, že novela omezí kontroly řidičů. Upozornil, že zůstává povinnost, aby řidič měl licenci, pro jejíž získání se ověřuje i trestní minulost. Každý řidič musí mít také živnostenské oprávnění nebo mít smlouvu s jeho držitelem. Sysel zároveň nesouhlasí s hrozbou zahlcení dopravy, auta alternativních platforem se podle něj na celkovém provozu v Praze podílí marginálně.

Podle řidičů alternativních dopravců, jako jsou společnosti Uber nebo Bolt, naopak dává návrh zákona smysl pro všechny zúčastněné, tedy taxikáře, zákazníky i města. Úřady si podle nich ušetří zbytečnou práci. „Pravidla mají být jasná, jednoduchá a podporující konkurenci, není možné zabetonovat trh pro pár zájmových skupin,“ řekl ČTK Blahoslav Tesárek z Asociace řidičů alternativních taxislužeb. Regulace ze strany měst jsou podle něj v současnosti, kdy řidiči mohou využívat různé technologie a aplikace, nepotřebné. Tesárek doufá, že současná podoba novely zůstane beze změn i po projednání ve Sněmovně.

Taxikáři dlouhodobě kritizují stát, že nedostatečně vymáhá zákonné podmínky vůči alternativním přepravcům. Podle nich Uber a Bolt porušují zákon, protože jejich řidiči jezdí bez licence, a navíc nemusí splňovat stejné podmínky jako provozovatelé klasických taxislužeb.

 

Zdroj : ČTK