Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil přípravy na nákup nových tramvají. Podnik již oslovil devět výrobců, kdy při tzv. předběžných tržních konzultacích chce od nich získat informace, na jejichž základě sestaví podmínky tendru nebo určí počet vozů, které koupí. Konzultace potrvají zhruba měsíc. ČTK to dnes sdělila mluvčí podniku Aneta Řehková. Na nákup nových tramvají bude chtít podnik získat až 1,2 miliardy korun z evropských fondů. DPP je největší městská firma, provozuje tramvaje, autobusy, metro i lanovku.

Podnik se bude mimo jiné ptát na bezpečnostní prvky vozidel, výsledky crash testů, konstrukci podvozků a odpružení kol nebo tzv. kilometrický proběh jednotlivých stupňů prohlídek s ohledem na náklady na servis. DPP zajímá také délka a šířka vozů a možnost jejich prodloužení.

„Konzultace by nám v neposlední řadě měly také ukázat, jaký počet tramvají z rámcové smlouvy je nejefektivnější ve vztahu k jednotkové ceně nakoupit,“ dodal technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Mezi oslovenými jsou společnosti Alstom, CAF, Hyundai Rotem, Modertrans, Pesa, Pragoimex, Siemens, Stadler a Škoda Transportation, která již v minulosti do hlavního města tramvaje dodávala.

DPP má podle svých internetových stránek 811 tramvají, z nichž více než polovinu tvoří jednotlivé vozy a zbytek jsou kloubové. Přibližně polovina vozů je nízkopodlažních. Tramvaje obsluhují 34 linek. Nejdelší je linka číslo 16, která jede ze Sídliště Řepy na Lehovec a její trasa měří 22,74 kilometru a cestující ji projede v průměru za 70 minut.

Zdroj : ČTK