[quote]Pražský dopravní podnik (DPP) upravil po povodních v roce 2002 tlakové uzávěry, těsnění, ventily nebo vylepšil povodňový plán. Metro je tak chráněno proti vodě zvenčí i proti rozlévání vody tunely. ČTK to sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. Povodeň před 15 lety poškodila téměř dvě desítky stanic a pod vodou skončily i dvě soupravy metra. Celkem v Praze povodeň napáchala škodu za 27 miliard korun a poničila desítky domů.[/quote]

Po roce 2002 DPP provedl hned několik opatření. Například nakoupil moderní hradítka, která brání vniknout vodě do stanice z povrchu. Odolat mají minimálně úrovni povodně roku 2002.

„Byly opraveny všechny tlakové uzávěry v podzemní části metra a jsou kdykoli použitelné. Byly provedeny úpravy na takzvaných průchodkách. Jde o těsnění prostupů tlakovými předěly, které jsou nyní přesně evidovány a revidovány, je znám jejich skutečný stav a jsou certifikovány na odolnost tlaku šesti atmosfér,“ uvedla mluvčí Řehková.

Na výtlacích čerpacích stanic v podzemí pak DPP instaloval takzvané kulové ventily. Ty zabrání zpětnému toku vody v případě, že dojde k výpadku napájení a čerpadla přestanou čerpat.

„Na některých stanicích byla provedena opatření proti účinků hydrostatického tlaku při zvýšené hladině Vltavy. Byl zdokonalen a při cvičeních ověřen povodňový plán. V neposlední řadě kvalitní a včasnou ochranu před povodní zajišťuje dostatečně přesná a včasná hydrometeorologická předpověď,“ sdělila Řehková.

Metro je chráněno jak proti vniknutí vody z povrchu, tak proti jejímu rozlití tunely a stanicemi. Z povrchu podzemku chrání zmíněná mobilní hradítka.

„K ochraně metra před šířením vody v tunelech slouží především prvky ochranného systému metra. Jedná se o masivní ocelové, tlakově odolné uzávěry, které jsou ve stanicích metra i v tunelech. Pravděpodobnost zaplavení metra jako v roce 2002 je minimalizována,“ uvedla mluvčí Řehková.

Povodeň v roce 2002 zaplavila 18 z tehdejších 51 stanic pražského metra a 19,6 kilometru tunelů, což bylo asi 39 procent z tehdejší celkové délky. Poškozeno bylo 107 ramen eskalátorů a 23 výtahů. Celkem se muselo z podzemí vyčerpat 1,2 milionu metrů krychlových vody. Ve stanici Florenc zůstaly „utopené“ dvě soupravy metra, které tam byly odstaveny bez cestujících, připraveny k rannímu výjezdu.

Záplavy v srpnu 2002 postihly téměř celé Čechy, o život při nich přišlo 17 lidí. Vyvolaly vlnu solidarity. Pro organizaci Člověk v tísni znamenaly největší humanitární operaci na české půdě. Na jejím účtu SOS povodně se tehdy sešlo víc než čtvrt miliardy korun.

Zdroj: ČTK