Drážní úřad v loňském roce zaznamenal výrazný nárůst žádostí o zabezpečení železničních přejezdů. Celkem jich zaevidoval 295, což je meziročně více než dvojnásobek. Tento trend bude podle úřadu pokračovat. Novinářům to dnes řekl ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář. Na českých železnicích je 7789 železničních přejezdů.

Železniční přejezdy jsou dlouhodobě jedním z nejproblematičtějších míst na železnici kvůli vysokému počtu nehod. Počet srážek na železničních přejezdech loni stoupl zhruba o desetinu na 160. Podle Koláře jsou viníky nehod v drtivé většině případů řidiči automobilů. Správa železnic letos plánuje zabezpečit zhruba 200 železničních přejezdů za skoro dvě miliardy korun. Zrušeno by mělo být 11 přejezdů.

Způsob realizovaných zabezpečení přejezdů bude různé. Na některých místech jde o přidání závor, jinde zase semaforů a dalších opatření. Úřad zaznamenal i dvojnásobný nárůst rozhodnutí o zrušení přejezdů, loni to bylo 18 případů.

Drážní úřad loni také provedl 57 dozorů železničních vozidel. Bylo to o 21 méně než v roce 2020, pokles zapříčinila podle úřadu zejména covidová situace. Při kontrolách ovšem úřad nezjistil žádné závažné závady.

Úřad má na starosti i kontrolu tuzemských lanových drah. Po loňském pádu kabinky na Ještědu provedl mimořádné kontroly všech drah v Česku, podle Koláře ovšem zjevné nedostatky nezjistil. Příčina nehody na Ještědu zatím známá není.

Od začátku února také už funguje nový monitoring licence strojvedoucích. Jeho účelem je zamezit případům, kdy strojvedoucí či dopravci porušovali zákonem stanovená pravidla pro odpočinek strojvůdců. Úřad zatím po šesti týdnech fungování systému eviduje 1200 nezadaných licencí. Podle úřadu jde ovšem v drtivé většině případů zatím o systémové nedostatky, které dopravci postupně opravují. Vážná porušení zatím úřad nešetří.

Pokračuje také certifikace subjektů, které jsou v Česku zodpovědné za údržbu vlaků. Všechny subjekty musí být certifikovány do 15. června, úřad jich zatím eviduje 56. Do konce termínu jich očekává kolem 80 až 100. „Předpokládáme, že všechny společnosti, které udržují lokomotivy a vozy vyjíždějící do každodenního provozu na naší veřejné železniční síti, svou certifikaci stihnou,“ uvedl úřad.

Zdroj : ČTK