[quote] Drážní záchranáři chystají obměnu těžké techniky za 280 milionů korun. Za tyto peníze plánují koupit například cisternové automobilové stříkačky, vyprošťovací vozidla, jeřáby, nebo automobil s kontejnerem na odvoz nebezpečného odpadu. Pro drážní záchranáře jde o dosud největší obměnu zastaralé požární a záchranné techniky a poprvé na nákup vybavení přispějí fondy EU. ČTK to řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský.[/quote]

Část z výběrových řízení na nákup techniky už správa železnic, pod níž drážní záchranáři patří, vypsala. Konkrétně jde o zakázku na dodávky šestnácti kusů automobilových stříkaček za 112 milionů korun, osmikolových vyprošťovacích automobilů za 60 milionů a pěti automobilových jeřábů za 50 milionů korun.

Nová technika by se postupně měla objevovat u všech jednotek drážních záchranářů, na kompletní obměnu vozidlového parku ale uvedená částka nestačí. K tomu, aby mohly být nahrazena veškerá stará technika, musela by do obnovy parku být investována dvojnásobná částka, uvedl Ptačinský. Kromě techniky čeká drážní záchranáře investice do přestavby nevyhovujících požárních stanic, či výstavba nových.

Samostatná služba hasičského záchranného sboru na železnici vznikla v roce 1953. V současnosti příslušníci Hasičského záchranného sboru Správy železniční dopravní cesty zasahují ze 14 stanic po celé České republice, v nichž slouží 550 záchranářů. Hlavní část jejich práce spočívá v odstraňování následků nehod a dalších rizik na železničních přejezdech, preventivní kontrole a předcházení rizika požárů na železnici, nebo při vyřezávání dřevin podél tratí a zabezpečování skalních masivů, které by mohly ohrozit provoz vlaků.

Vozidlový park drážních záchranářů tvoří 218 technických prostředků. Nejstarším kusem je podvalník pro převoz tanku, který záchranáři používají k nejtěžším vyprošťovacím pracím. Podvalník v roce 1963 vyrobila Transporta a slouží dodnes, uvedl Ptačinský. Tanky byly původně armádní a jsou vyrobeny někde kolem roku 1989. V této době byla vyrobena i většina avií a tater, které záchranáři dosud používají a postupně je nahrazují modernějšími vozidly. Vyřazené kusy z osmdesátých let pak většinou končí u dobrovolných hasičských sborů, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK