Kraj Vysočina začne letos opravovat pět kilometrů silnice druhé třídy, která vede kolem Jaderné elektrárny Dukovany. Podle registru smluv zakázku zadal společnosti tvořené firmami Eurovia CZ a Colas CZ, která slíbila stavbu udělat za 186 milionů korun. Celou opravenou silnici by měli stavbaři podle uzavřené smlouvy o dílo uvést do předčasného užívání nejpozději v říjnu 2025.

Podle předpokladu by staveniště mělo být vybranému zhotoviteli předané do poloviny příštího měsíce, doplnila dnes pro ČTK mluvčí kraje Eva Neuwirthová.

Stavbaři budou silnici 152 opravovat zhruba od obce Dukovany po místo před Slavěticemi, na které by měl navázat chystaný obchvat této obce. Rekonstrukce nynější silnice bude rozdělená do tří etap. V tomto roce bude podle kraje na silnici uzavírka, a to i kvůli akcím elektrárny, která využije práce k budování vlastních inženýrských sítí.

Elektrárna bude při opravách silnice rekonstruovat a případně doplňovat chráničky pro potrubní a kabelová vedení, uvedl její mluvčí Jiří Bezděk.

„Dostupnost samotné elektrárny omezena nebude, pouze se v důsledku uzavírek na nezbytně dlouhou dobu mohou zvýšit dojezdové časy zaměstnanců a případných návštěvníků po objízdných trasách,“ uvedl mluvčí k chystaným opravám silnice. Doplnil, že ji elektrárna vítá. „Přispěje ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu v okolí elektrárny, zejména při odbočování nebo naopak při vjíždění na komunikaci II/152,“ uvedl.

Cena za opravu silnice podle údajů kraje v soutěži klesla, bez DPH to bylo z předpokládaných 227,5 milionu korun na 153,8 milionu. Kraj na projekt ještě požádá o dotaci v programu IROP.

Práce navážou na opravy silnice z Hrotovic do Slavětic, která byla dokončena v roce 2022. Připravená je také stavba silničního obchvatu Slavětic, bude ho třeba i kvůli přepravě nadrozměrných dílů pro dostavbu dukovanské elektrárny. S ohledem na ostatní investice v okolí se podle kraje dá stavba obchvatu předpokládat v letech 2026 až 2028. Nová část silnice by měla měřit přes tři kilometry, peníze na ni by podle kraje měla schválit vláda.

Finální nabídku na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech podali na konci loňského října americká společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory.

Vláda nyní vyzve EDF a KHNP k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru nepokračuje severoamerický Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky. Na nové nabídky budou mít dva uchazeči čas do 15. dubna. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Zdroj: ČTK

DPP