Pražský dopravní podnik má zajištěnou elektřinu na příští rok, za kterou zaplatil asi 2,5 miliardy korun. V době před pandemií koronaviru platil ročně kolem miliardy. Z důvodu růstu cen energií i všeho ostatního musel podnik na příští rok požádat hlavní město o více peněz. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel podniku Petr Witowski. Financování podniku je součástí rozpočtu města, o kterém by měli zastupitelé jednat ve čtvrtek.

Elektřinu podnik podle ředitele pořizuje takzvanou metodou postupných nákupů poměrně dlouho dopředu a část odběru pro letošek koupil ještě před energetickou krizí. Letos tak nárůst nákladů nebyl tak velký, ale příští rok se již zvednou poměrně výrazně. „Důležité je říct, že veškerou předpokládanou spotřebu elektřiny na příští rok máme nakoupenou pod cenovým stropem, který stanovila vláda,“ doplnil Witowski.

Kvůli růstu provozních výdajů podnik pro příští rok požádal o vyšší kompenzace, kterými hlavní město podnik financuje. „Jdou na vrub vysokým cenám energie, plynu či pohonných hmot, inflaci, růstu personálních nákladů dle kolektivní smlouvy a podobně. Ale nutno říct, že výše kompenzace je dána tím, jaký dopravní výkon si město od DPP objednává. Takže si myslím, že se dříve či později objeví na stole, a v tom bude hodně záležet na nové politické reprezentaci, otázka nějaké optimalizace MHD. Schválně neříkám omezování, ale používám slovo optimalizace, protože pro tu prostor existuje,“ řekl ředitel.

Oproti očekávané kompenzaci pro letošek chce DPP po městu zhruba o 4,5 miliardy korun více. Z toho asi 2,9 miliardy má jít na nárůst provozních nákladů a 1,6 miliardy má tvořit takzvaný přiměřený zisk, což je částka, kterou město nechává podniku na investice, zejména do obnovy vozového parku. Pro letošek představuje celkový nárůst kompenzací oproti roku 2021 asi 3,34 miliardy, v nárůstu se odrazila i pandemie koronaviru a související pokles tržeb z jízdného. V roce 2021 byly podle výroční zprávy podniku celkové kompenzace od města asi 15,29 miliardy korun.

Podnik podle ředitele co se týče energií,uspoří tím, že na začátku listopadu převzal od firmy České teplo tepelné hospodářství, které si nadále bude zajišťovat sám. Bude to znamenat úspory v řádech stamilionů korun. „Dva největší areály v Hostivaři a na Kačerově jsme připojili na centrální zásobování teplem, takže jsme je přestali vytápět plynem. Jenom na těchto dvou areálech bude úspora při současných cenách asi 110 milionů korun za rok,“ řekl Witowski.

Zdroj  :DPP