[quote]Evropská unie a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) uzavřely první dohodu o letecké dopravě mezi dvěma takovými bloky. Aerolinkám umožní rozšířit nabídku služeb v obou regionech včetně letů bez mezipřistání mezi zeměmi obou regionů. Informovala o tom dnes agentura Reuters.[/quote]

Dohoda se dotkne leteckých společností ve 37 členských státech. Jejich aerolinky budou moci pasažérům nabídnout až 14 letů týdně s jednou zastávkou v jiném regionu, aby vyzvedly cestující na zpáteční cestě. Na lety s jednou zastávkou pro vyzvednutí nákladu se nebudou vztahovat žádná omezení.

„Poskytuje základní záruky spravedlivé hospodářské soutěže pro naše evropské letecké společnosti a průmysl a zároveň posiluje vzájemné investiční a obchodní vyhlídky,“ uvedla podle sdělení ASEAN eurokomisařka pro dopravu Adina Valeanová. EU představuje pro sdružení třetího největšího zahraničního investora a třetího největšího obchodního partnera, stojí ve sdělení.

Podle nezávislého singapurského analytika Brendana Sobieho je dohoda pozitivním krokem. Leteckým společnostem zemí ASEAN a EU by totiž mohla zaručit větší konkurenceschopnost, i když by zároveň mohla narazit na problémy s letištními sloty, které regulují počet letadel.

„Mohou se vyskytnout překážky, které skutečný provoz těchto tras znemožní. Sloty byly v této oblasti vždy problém, kvůli němuž mohou být dopravní práva irelevantní,“ řekl Sobie agentuře Reuters.

 

Zdroj : ČTK