[quote]Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili zákaz vstupu běloruských aerolinií do unijního vzdušného prostoru a jejich přistávání na letištích v EU. Pro unijní přepravce má zároveň platit doporučení nevyužívat vzdušný prostor Běloruska. Informovala o tom s odvoláním na tři diplomatické zdroje agentura Reuters.[/quote]

Schválená opatření mají platit od půlnoci. Unijní diplomaté svým dnešním rozhodnutím potvrdili závěry květnového summitu EU, na němž se prezidenti a premiéři unijních zemí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku v reakci na květnové vynucené přistání civilního letu v Minsku.

Na palubě letadla byl novinář a aktivista Raman Pratasevič, který byl zadržen spolu s přítelkyní po nuceném přistání letounu společnosti Ryanair mířícího z Řecka do Litvy, tedy na lince mezi dvěma členskými státy evropského bloku. Nyní je novinář kritizující režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka ve vazbě.

Přerušení letů nad Běloruskem už dříve oznámily některé aerolinky včetně ČSA a řada zemí včetně Česka zakázala provoz nad svým územím běloruským aerolinkám Belavia.

 

Zdroj : ČTK