Invoitix

Výrobce malých letadel Evektor skončil předloni v souvislosti s vývojem nového stroje EV-55 Outback ve vysoké ztrátě. Zatímco za rok 2019 vykázal podnik po zdanění ztrátu zhruba 5,7 milionu korun, o rok později činila téměř 168,1 milionu korun, vyplývá z účetní závěrky zveřejněné ve Sbírce listin. Firma sídlící v Kunovicích na Uherskohradišťsku utržila předloni z prodeje výrobků a služeb 247,7 milionu korun, o rok dříve to bylo asi 371,4 milionu korun.

Ztrátu způsobily účetní operace, které podle Evektoru nemají vliv na finanční stabilitu podniku, uvedl E15. „Zčásti se na negativním výsledku podílela tvorba rezerv k nařízenému vrácení veřejných dotací, které Evektoru měly pomoci vyvinout právě EV-55 Outback. Společnost se nyní se státem kvůli povinnosti vrátit část dotace soudí. Navzdory tomu, že stát do firmy nalil v souhrnu kolem miliardy korun, má podnik vracet jen desítky milionů,“ uvedla E15.

Vyvíjená letadla EV-55 Outback se podle E15 na hluboké ztrátě negativně podepsala ještě jednou, když jejich hodnota kvůli účetnímu přecenění klesla o třetinu zhruba na 200 milionů korun. Co takový pokles způsobilo, ředitel společnosti Jiří Tomíček neupřesnil, pouze pro E15 uvedl, že jde o dočasnou operaci. „Bez těchto mimořádných účetních operací bychom měli ztrátu jen 30 milionů korun, což je vzhledem k nepříznivé situaci na trhu částečný úspěch,“ cituje web Tomíčka. Loni se podle něj situace stabilizovala, zastavil se propad tržeb a firma po vlně propouštění zase nabírá zaměstnance.

Kdy se dokončí certifikace většího EV-55 Outback, není jasné. „Termín závisí na tom, kdy se nám podaří dohodnout s investory, kteří jsou pro tak velký projekt nezbytní. Zájem investorů i možných odběratelů zůstává,“ řekl E15 Tomíček. Loni firma uváděla, že na dokončení projektu potřebuje kolem 1,25 miliardy korun. Nyní se k částce odmítla vyjádřit, píše E15.

Prototyp E-55 Outback poprvé vzlétl v roce 2011. Ještě v roce 2015 firma Evektor podle E15 uváděla, že o devítimístné letadlo mají zájem dopravci z celého světa. „Velikost oznámených zakázek se šplhala do stamilionů. Nikdy ale nebyly realizovány. O tři roky později už ministerstvo průmyslu začalo prověřovat dotace,“ napsal web E15.

V roce 2014 do společnosti Evektor majetkově vstoupila malajsijská společnost Aspirasi Pertiwi, která měla za minoritní podíl poskytnout až čtyři miliardy na vývoj nových prototypů. Ze slíbených peněz však Evektor získal jen zlomek. To byl také podle zástupců firmy důvod, proč se vývoj letadla nepodařilo včas dokončit.

Společnost Evektor byla založena v roce 1991. Kromě leteckého průmyslu je aktivní i v automobilovém a spotřebním průmyslu. V minulosti vyvinula například malé sportovní letouny EuroStar a SportStar, kterých prodala stovky, a to do více než 50 zemí světa. Historicky Evektor navazuje na tradice společnosti Aerotechnik CZ.

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP