Evropská komise (EK) zrušila šest let trvající vyšetřování Českých drah (ČD). Evropští antimonopolní vyšetřovatelé nenašli důkazy v kauze údajně podnákladových cen na trase Praha-Ostrava. Komise to podle agentury Reuters uvedla ve svém dnešním sdělení. České dráhy rozhodnutí Bruselu uvítaly.

Evropský úřad pro hospodářskou soutěž zahájil vyšetřování v roce 2016. V roce 2020 na něj navázal obviněním Českých drah, že v letech 2011 až 2019 účtovaly na trase Praha-Ostrava podnákladové ceny.

„Po pečlivém posouzení všech relevantních důkazů, včetně informací obdržených od ČD, dospěla komise k závěru, že důkazy nepotvrdily její původní obavy, a proto se rozhodla ukončit vyšetřování,“ píše se v dnešním sdělení EK.

„Skvělá zpráva pro ČD. Dnes jsme od EK obdrželi rozhodnutí v kauze údajně podnákladových cen na lince Praha-Ostrava. Tvrzené protisoutěžní jednání, ke kterému mělo dojít ze strany ČD, nebylo shledáno opodstatněným. Velké zadostiučinění po letech vleklé kauzy,“ uvedl v reakci na twitteru předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

Komise dodala, že dál vyšetřuje jinou kauzu Českých drah. V té jde o trh s použitými osobními železničními vagony a figuruje v ní i rakouský národní dopravce Österreichische Bundesbahnen.

Zdroj  :ČTK