[quote]Novým předsedou rady ředitelů Organizace poskytovatelů letových provozních služeb (CANSO) v Evropě se stal generální ředitel Řízení letového provozu ČR (ŘLP) Jan Klas. Zvolen byl na čtvrtečním jednání organizace v Bruselu na dvouleté funkční období. Informovalo o tom ŘLP v tiskové zprávě. Evropské sdružení CANSO zastupuje 32 poskytovatelů letových provozních služeb.[/quote]

,,Mým hlavním cílem ve funkci předsedy rady ředitelů CANSO bude intenzivní komunikace s Evropskou komisí a Evropským parlamentem při další realizaci projektu Jednotného evropského nebe,“ uvedl Klas.

Jednotné evropské nebe je iniciativou EU, jejímž cílem je zvýšení efektivity a bezpečnosti řízení letového provozu v Evropě.

Jako své další cíle Klas uvedl reformu evropských leteckých institucí, zejména organizace pro leteckou bezpečnost Eurocontrol, a zapojení všech členů organizace do výzkumných a rozvojových projektů.

Evropské CANSO zastupuje poskytovatele letových provozních služeb zejména při jednání s orgány Evropské unie, zástupci leteckých dopravců (IATA, A4E) nebo provozovatelů letišť (ACI). Každý rok evropští členové CANSO zajistí služby pro více než deset milionů letů a jejich roční obrat představuje osm miliard eur.

Státní podnik Řízení letového provozu vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy poskytuje letecké služby uživatelům vzdušného prostoru ČR a na letištích Praha – Ruzyně, Brno – Tuřany, Ostrava – Mošnov a Karlovy Vary.

Zdroj: ČTK