DPP

[quote]Na plénum Evropského parlamentu se dnes vrací návrhy pravidel mezinárodní silniční nákladní dopravy, které kromě jiného upravují vysílání a dobu odpočinku řidičů. Výsledek dnešního hlasování bude mít dopad také na české dopravce a řidiče kamionů. Jádrem sporu je především otázka, zda i pro řidiče mezinárodní nákladní dopravy má platit princip stejného platu za stejnou práci na stejném místě.[/quote]

Mobilní povaha práce řidičů se totiž liší od ostatních profesí, protože tito lidé za den často projedou i několik států. Unijní směrnice o vyslaných pracovnících, kterou členské země schválily předloni, ale počítá s tím, že na vyslané pracovníky se budou vztahovat stejná pravidla o odměňování, která platí v hostitelské zemi. Kamionovou dopravu má proto řešit zvláštní úprava, kterou si kvůli svým dopravcům přálo nejen Česko a další země střední a východní EU, ale také Portugalsko či Španělsko.

Téma platů řidičů Evropskou unii rozděluje. Západní státy, především Francie a Německo, se brání levné pracovní síle ze zemí střední a východní Evropy, ty naopak kritizují údajný západní protekcionismus a varují před poškozováním vnitřního trhu. Čeští dopravci se obávají, že pokud budou řidiči placeni podle pravidel té země, jíž právě projíždějí, mohlo by to vést k tomu, že na Západě budou dopravní společnosti narážet na bariéry.

Cílem nové úpravy je také nastolit pořádek v současné zmatené situace, kdy členské země přicházejí se svými vlastními protekcionistickými opatřeními. „Nebude-li přijata kompromisní úprava, která sice představuje určitá omezení, nicméně dává nějakou předvídatelnou jistotu, pak zůstává prostor pro jednostranná opatření,“ řekl v úterý českým novinářům europoslanec Pavel Telička.

Parlament proto bude jednat o takzvaném silničním balíčku, jehož součástí jsou právě speciální pravidla pro vysílání pracovníků v silniční dopravě. V lednu ale dopravní výbor Evropského parlamentu odmítl kompromisní znění vyvažující zájmy starých a nových zemí EU. Schválil jen jednu část balíčku, kterou je takzvaná kabotáž, tedy provozování dopravy uvnitř jiného členského státu. Výbor naopak zamítnul část týkající se požadavků na maximální dobu řízení, minimální dobu odpočinku a také pravidel pro vysílání řidičů. Očekává se, že poslanci dnes přijdou s řadou pozměňovacích návrhů ke zprávě výboru, o níž budou hlasovat.

 

Zdroj : ČTK