Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) dokončila zkušební lety dopravního letadla Boeing 737 MAX, které po dvou tragických nehodách z let 2018 a 2019 nesmí do vzduchu. Agentura sídlící v Kolíně nad Rýnem nyní data z letů vyhodnocuje, uvedla v prohlášení. Zkoušky stroje se kvůli cestovním omezením proti šíření koronaviru uskutečnily ve Vancouveru na západě Kanady.

„Jako další krok ve vyhodnocení, zda se stroj může vrátit do provozu, EASA analyzuje data a další informace shromážděné během letů,“ uvedla agentura.

Obdobně návrat stroje do provozu posuzuje americký Federální úřad pro letectví (FAA) a kanadský regulační úřad Transport Canada (TC).

Cestovní omezení učiněná proti šíření koronaviru udělení nové certifikace letadlu Boeing 737 MAX zpomalila. Ve dvou zmíněných nehodách, při nichž v Etiopii a v Indonésii zahynulo 346 lidí, sehrál klíčovou úlohu software stabilizačního systému MCAS. Automatický bezpečnostní systém kvůli vadnému senzoru tehdy opakovaně poslal stroj prudce dolů a posádka nedokázala nad letadlem udržet kontrolu.

Příští týden se na londýnském letišti Gatwick bude výbor pod vedením Američanů zabývat tím, jak na aktualizovaný software reagují piloti, a sestaví pod dohledem regulačních úřadů Kanady, EU, Brazílie a USA nové standardy pro jejich výcvik. Boeing chce stroj dostat do provozu ve čtvrtém kvartálu.

Schválení ze strany agentury EASA je vnímáno pro celosvětovou podporu letadla jako klíčové. Americký regulátor FAA totiž ztratil kvůli potížím s letadlem 737 MAX na prestiži jako lídr v oblasti bezpečnosti leteckého provozu, napsala agentura Bloomberg.

Pokud evropské a americké úřady dají stroji zelenou, regulační úřad Spojených arabských emirátu učiní totéž, aniž by provedl vlastní zkušební lety, sdělil agentuře Bloomberg obeznámený zdroj.

 

Zdroj : ČTK