Invoitix

Exekutor Juraj Podkonický oznámil pražskému dopravnímu podniku (DPP), že v rámci takzvaného milostivého léta ustupuje od účtování dvojnásobného poplatku za zastavení exekuce u pokut vymáhaných od černých pasažérů, píšou dnešní Hospodářské noviny (HN). Dosud exekutor považoval částku za nezaplacený lístek a pokutu od revizora za dva samostatné dluhy. Vedení města v minulosti Podkonického kvůli této praxi kritizovalo, ten ale tvrdil, že postupuje podle zákona.

Milostivé léto se týká dlužníků veřejných institucí a firem. Pokud splatí původní dlužnou částku a zaplatí odměnu 908 Kč exekutorovi, tak se jim odpustí penále, úroky a další platby. Léto začalo letos 28. října a skončí 28. ledna 2022.

Podkonický dosud vymáhal po lidech přistižených v pražské MHD bez platného dokladu dva poplatky za ukončení exekuce. Jeden za nezaplacenou jízdenku, druhý za uloženou pokutu. Dlužník tak měl místo 907,50 Kč platit 1815 korun.

Nyní ale Podkonický oznámil, že praxi, kterou dříve obhajoval, neprovádí a nebude provádět ani nadále. „Ve všech spisech, které v rámci ‚milostivého léta‘ ukončuji, účtuji bez ohledu na počet jistin v exekučním titulu pouze jeden náklad exekutora ve výši 750 korun plus DPH. Neexistuje tedy žádný případ, kdy by exekuční řízení bylo zastaveno v rozporu s výše uvedeným pokynem, a není tedy pravda, že bych si účtoval dvojí náklady exekutora,“ píše Podkonický podle HN v dopise řediteli dopravního podniku Petru Witowskému.

Podkonický podle deníku připouští, že při prvotním vyčíslování dlužných částek mohla být některým dlužníkům napočítána kromě jistiny také platba za další vymáhanou jistinu. Zároveň ale v dopise prohlašuje, že žádná práva dlužníků neporušil a všechna vydaná rozhodnutí obsahují pouze jednu náhradu nákladů, jak mu doporučil dopravní podnik.

Pražský dopravní podnik (DPP) počátkem prosince uvedl, že vyzval exekutory, aby v rámci milostivého léta přestali účtovat dvojnásobné paušální náhrady na zastavení exekuce u jednotlivého případu. Dopravce totiž považuje součet jízdného a přirážky k jízdnému u každého jednotlivého případu za jednu pohledávku, jednu jistinu, a tudíž jeden exekuční titul. DPP se dohodl na sloučení do jedné exekuce se všemi exekutory kromě Podkonického.

Exekutora Podkonického kritizovala kvůli účtování dvojnásobných náhrad pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). „Podle mého právního názoru je jízdné včetně přirážky jednou jistinou, jednou pohledávkou, takže by měl exekutor účtovat dlužníkovi podle zákona jen jedenkrát paušální poplatek 908 Kč na náklady exekuce, a nikoli dvojnásobný poplatek,“ uvedla počátkem prosince Marvanová.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP