[quote]Zástupci Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze věří, že se podaří vyřešit problémy s financováním projektu, ve kterém spolupracuje ČVUT s americkou firmou GE Aviation na vývoji leteckých motorů. Chtějí o tom jednat s vládou. ČTK to řekli děkan Fakulty strojní ČVUT Michael Valášek a rektor školy Vojtěch Petráček. Podle místopředsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karla Havlíčka hrozí v projektu ČVUT schodek ve výši jedné až 1,5 miliardy korun.[/quote]

Spolupráce ČVUT a společnosti GE Aviation má vést k rozvoji leteckého průmyslu v Česku a upevnit postavení ČVUT v oblasti digitalizace průmyslu. Dohoda, kterou letos v únoru zástupci školy a firmy podepsali, má umožnit Centru pokročilého leteckého a kosmického výzkumu, založeného na strojní fakultě, získat znalosti a digitální modely motorů pro výzkum monitorovacího systému provozu a prediktivní údržby motorů.

Místopředseda RVVI Havlíček tento týden ČTK řekl, že projekt měl stát 2,1 miliardy korun, bude stát ale zřejmě 2,5 miliardy. Škola dostala na začátku návratnou finanční výpomoc od ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), která skončí na konci roku. Původní částku pak chtěla zaplatit převážně z evropských fondů, na což ale z EU nedostala dost peněz. ČVUT tak hrozí schodek ve výši jedné až 1,5 miliardy korun, podle toho, jaké budou finální vícenáklady, a potřebovala by dál čerpat peníze od MPO, řekl Havlíček.

Financování projektu kritizoval premiér Andrej Babiš.

,,Je skvělé, že se naše univerzita pouští s nejlepšími světovými společnostmi do ambiciózních projektů, ale finančně je projekt velké fiasko,“ uvedl koncem minulého týdne na facebooku. ČVUT podle něj financování projektu podcenila, když nepracovala s rizikovými scénáři. Zmocnil proto ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou a Havlíčka, aby se zástupci školy jednali. Dodal, že „pokud resort průmyslu neprodlouží čerpání půjčky, jde fakulta strojní do insolvence“.

Podle rektora ČVUT se v současnosti jedná na ministerské úrovni a záležitost se posunuje vpřed.

,,Jakmile budou další výsledky, představíme je. ČVUT rozhodně insolvence nehrozí, jak zaznělo, to je jediné, co bych v tuto chvíli chtěl říct,“ napsal rektor ČTK v SMS.

,,Jednal jsem s paní ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou. Jsem přesvědčen, že problémy se vyřeší a projekt bude úspěšný,“ doplnil ho děkan Valášek.

Uvedl, že bude jednat s vládou. Na dotaz, kdo je podle něj za situaci odpovědný, napsal, že to nelze určit.

Podle ministerstva financí se nyní financování projektu ČVUT ve spolupráci s GE Aviation zajišťuje podle usnesení vlády a podmínek, za kterých ČVUT získala návratnou finanční výpomoc. MF není poskytovatelem této pomoci, uvedl Filip Běhal z tiskového oddělení úřadu. Podle něj lze předpokládat, že bude nutné o problematice opět jednat na úrovni vlády.

Zdroj: ČTK

DPP