Invoitix

Společnost CZ Loko z České Třebové na Orlickoústecku zmodernizovala 14 lokomotiv. Zakázku za více než 684 milionů korun dokončila pro České dráhy s několikaměsíčním předstihem, uvedla firma v tiskové zprávě. Firma se zaměřuje na posunovací lokomotivy, elektrické traťové lokomotivy a speciální drážní vozidla. Vozidla vyrábí, modernizuje a opravuje.

„Zrychlení této série modernizací bylo prakticky jedinou možností, jak alespoň částečně udržet ekonomiku projektu v reálných mezích. V té době, těsně po podpisu smlouvy, začala válka na Ukrajině a dodavatelské řetězce se rozpadly. Enormně se zdražily ceny prakticky všech komponentů a nám hrozil katastrofický scénář. Tímto jsme mu předešli,“ řekl člen představenstva CZ Loko Jan Kutálek.

Firma musela rychle změnit dodavatele ETCS, což je zkratka pro evropský vlakový zabezpečovací systém. Postupně nahrazuje dvacítku různých národních systémů. Dodavatel ukončil výrobu a CZ Loko muselo najít jiného. „Veškerou integraci a zkoušky jsme museli dělat úplně od začátku a to není snadné,“ dodal Kutálek.

Komplexní modernizace lokomotiv řady 742 na EffiShunter 1000M je součástí Strategie 2030, v níž České dráhy obnoví významnou část vozidlového parku, uvedl Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

„Modernizace prodlužuje životnost lokomotiv při zásadním zvýšení komfortu a bezpečnosti práce našich zaměstnanců, zjednodušuje údržbu a snižuje emise,“ uvedl Ješeta.

Hlavní závod firmy je v České Třebové, provozovny a servisní střediska jsou v Jihlavě, Letohradu, Lovosicích, Praze a Ostravě. Dceřiné společnosti má v Česku, Itálii a Polsku. Majoritní podíl v CZ Loko drží s 51 procenty předseda představenstva Josef Bárta, zbývajících 49 procent patří firmě Zeppelin CZ.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP