Stavební společnost M-Silnice se sídlem v Pardubicích dosáhla v roce 2022 zisk po zdanění 200 milionů korun. Je to asi o 17 milionů korun více než v roce 2021. Tržby z prodeje výrobků a služeb se meziročně zvýšily z 4,379 miliardy na 4,488 miliardy korun. Na výsledcích se podepsaly dozvuky pandemie covidu-19 a válka na Ukrajině, uvedla firma ve výroční zprávě ve Sbírce listin. Loňské výsledky zatím nezveřejnila.

„V důsledku válečného konfliktu došlo ke skokovému nárůstu cen stavebních materiálů, pohonných hmot, energií a mnoha souvisejících služeb. V neposlední řadě došlo k roztočení inflační spirály,“ uvedla společnost.

V roce 2022 firma dokončila například stavby obchvatů Olbramovic a Chýnova. Zahájila také výstavbu obchvatu Svitav a pokračovala v budování obchvatu Bludova. Mezi další významné stavby patřila obnova mostů přes řeku Úpu nebo modernizace silnice II/366 Pohledy – Křenov na Svitavsku.

Společnost M-Silnice má šest oblastních závodů, Sever se sídlem v Jičíně, Jih se sídlem v Praze, Střed se sídlem v Chrudimi, Morava sídlící v Rajhradicích v okrese Brno-venkov, Průmyslová výroba v Hradci Králové a Mosty a speciální stavby se sídlem v Pardubicích. Firma v roce 2022 zaměstnávala 660 lidí, o 19 méně než rok předtím.

Firma M-Silnice patří do koncernu MEDIS a je jednou z velkých firem s českým kapitálem působících v silničním a mostním stavitelství v České republice. Na trhu působí více než 65 let, pokud se bere v potaz i období před rokem 1989, od roku 2007 také na Slovensku a od roku 2011 v Polsku. Vyrábí také kamenivo ve vlastních kamenolomech, provozuje obalovny živičných směsí a betonárky.

Zdroj: ČTK