Společnost Uber, která od včerejší noci provozuje taxislužbu na pražském letišti, zařadila do flotily letištních taxi zhruba 100 elektromobilů. Informoval o tom Uber v tiskové zprávě. Uber vyhrál veřejnou soutěž o letištní taxislužbu, kterou vyhlásilo Letiště Praha v loňském roce. Cestujícím má nová služba zaručit cenu známou před jízdou či vozový park ve stáří maximálně do pěti let. Taxi je možné si objednat přes mobilní aplikaci, web či v kioscích v příletových halách. Uber bude jezdit na pražském letišti příštích pět let, cenu nájmu smluvní strany nezveřejnily. Tendr na taxislužbu na pražském letišti provázely od počátku komplikace. První soutěž letiště zrušilo, druhou řešil antimonopolní úřad.

Cenu jízdy z pražského letiště na Václavské náměstí vypočítal kiosek na letišti dnes v půl osmé ráno podle zpravodaje ČTK na 672 korun. V mobilní aplikaci byla ve stejnou dobu cena o zhruba 30 korun nižší.

„Jsme nadšení, že můžeme naši spolupráci s pražským letištěm oficiálně zahájit a přinést cestujícím špičkovou službu pod značkou, kterou dobře znají a důvěřují jí,“ řekl provozní manažer Uberu pro Českou republiku Štěpán Šindelář.

Původně měl Uber taxislužbu na letišti zajišťovat od letošního února, poté byl termín posunut kvůli námitkám druhého soutěžícího, firmy Tick Tack, na květen letošního roku. V květnu mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková uvedla, že do skončení prověřování u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže bude taxislužbu zajišťovat Tick Tack ze skupiny Taxi Praha, která zajišťovala taxislužby na letišti od roku 2016 s firmou Fix. Začátkem září antimonopolní úřad informoval, že správní řízení zastavil a firmy tak mohou podepsat smlouvu, což se stalo v minulém týdnu. První soutěž vypsalo Letiště Praha v roce 2021, po námitkách z různých stran tendr zrušilo.

„Jsme rádi, že antimonopolní úřad potvrdil, že Letiště Praha postupovalo správně a dle zákona. V koncesním řízení jsme kladli důraz hlavně na požadavky cestujících, kteří především chtějí znát cenu za jízdu předem. Letiště si bude neustále kontrolovat nejen kvalitu služby, ale i dodržování cenové regulace. Všechny jízdy, i ty, které budou mimo Prahu, musí být v souladu s nařízením magistrátu o maximálních cenách,“ řekl člen představenstva Letiště Praha Jakub Puchalský.

Cestující budou nově znát cenu před jízdou. Výsledná cena jízdného nesmí překročit dohodnutou cenu, a to ani při změně trasy nebo čekání v zácpě. Provozovatel rovněž bude muset garantovat požadovanou kvalitu služeb a bezpečnosti, vozový park ve stáří maximálně do pěti let i reprezentativní chování řidičů, kteří by měli mít alespoň základní znalost angličtiny a plynulou češtinu. Musí také zajistit dopravní obslužnost 24 hodin denně a platba bude vždy možná i bezhotovostně. Provozovatel bude muset udržovat dostatečný počet dostupných vozů na letišti podle aktuální poptávky a zajistit i vozy pro handicapované cestující nebo rodiny s dětmi.

Zdroj: ČTK