[quote]Autobusový dopravce FlixBus pozastaví od soboty kvůli současné krizi kolem šíření koronaviru veškerý svůj provoz v České republice. Autobusy nebudou jezdit až do odvolání. FlixBus to oznámil na svých internetových stránkách. Společnost už v minulých dnech přestala jezdit v domovském Německu. Provoz omezují i další tuzemští dopravci.[/quote]

„Současná situace je pro všechny dopravní společnosti velkou výzvou z ekonomických i provozních důvodů. Lidé v současnosti cestují mnohem méně,“ řekl dnes ČTK mluvčí FlixBusu Martina Čmielová. Dopravce podle ní už dříve přijal několik opatření, které měly minimalizovat ekonomické ztráty způsobenou nízkou poptávkou. Nyní tak zastaví provoz úplně, firma v případě zrušení spojů obvykle vrácí peníze zpět formou poukazu. FlixBus v Česku obsluhoval více než 60 zastávek. Hlavní spoje jezdí mezi krajskými městy, linky jsou také navázány na mezinárodní síť autobusů společnosti.

Tuzemská divize FlixBusu tak následuje mateřskou společnost z Německa, která v souladu s nařízením tamní vlády zastavila provoz už ve středu.

Provoz už v minulých dnech začali omezovat i další tuzemští dopravci, a to na silnici i železnici. České dráhy oznámily, že na řadě linek klesl počet cestujících až na desetinu, zrušily proto své expresní linky, dále několik rychlíků, pendolina, railjety a dálkové vlaky IC. Omezovat budou provoz také v regionech. Zhruba 40 procent svých spojů zastavil také RegioJet, o 75 procent spojů pak omezil svůj provoz Leo Express. Provoz omezují i další firmy.

Firma FlixBus vznikla v Německu, na český trh vnitrostátní dopravy vstoupila předloni v srpnu. Společnost je dlouhodobě kritizována konkurenční společností RegioJet kvůli údajně podnákladových cen, soud však stížnost konkurence odmítl. FlixBus loni v Česku přepravil 3,5 milionu cestujících, meziročně tak svůj provoz navýšil téměř o třetinu.

 

Zdroj : ČTK