[quote]Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) by měl příští rok hospodařit s 86,3 miliardy korun, přičemž 20,8 miliardy dostane z programů Evropské unie. Návrh rozpočtu fondu dnes doporučil Sněmovně schválit hospodářský výbor hlasy všech přítomných členů. V porovnání s rozpočtem schváleným na letošek má mít fond na výdaje o 13,8 miliardy korun víc.[/quote]

Na výstavbu, opravy a údržbu silnic a dálnic počítá návrh rozpočtu s dotací 28,1 miliardy korun. Dalších 30,2 miliardy korun má směřovat na rozvoj železniční infrastruktury a zhruba 1,4 miliardy na vodní cesty. Z menších kapitol návrh rozpočtu předpokládá například podporu financování výstavby cyklostezek ve výši 200 milionů korun.

Na straně příjmů by měl fond dostat například ze silniční daně 6,3 miliardy korun, ze spotřební daně 8,4 miliardy korun a z mýtného 9,7 miliardy korun. Dálniční známky by měly vynést 5,1 miliardy korun.

Žadatelé chtěli pro příští rok po fondu celkem 114,8 miliardy korun, z toho 61,5 miliardy na silnice, 48,9 miliardy na železnice a 1,6 miliardy na vodní infrastrukturu. V další fázi sestavování návrhu rozpočtu se požadavky podle důvodové zprávy upravovaly hlavně s ohledem na jejich reálnost a stav přípravy staveb.

V roce 2020 by měl fond podle rozpočtového výhledu hospodařit s 97,7 miliardy korun a o rok později s 79 miliardami korun. V roce 2021 se předpokládá dočerpání peněz z evropského Operačního programu doprava na létě 2014 až 2020 a podle podkladů se budou muset zavádět nové způsoby financování dopravní infrastruktury. Zmiňuje se možnost projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru a úvěry od Evropské investiční banky.

 

Zdroj : ČTK