[quote]Nové elektrifikované modely, online služby a strategická partnerství přinesou evropským provozovatelům užitkových vozů značky Ford ještě vyšší produktivitu. Společnost dnes na speciální akci „Go Further“ v nizozemském Amsterdamu zveřejnila své plány v oblasti užitkových automobilů.[/quote]

Konkrétně Ford …

  • Oznámil, že by se v roce 2021 měl začít prodávat nový Ford Transit s elektrickým pohonem.
  • Odhalil nový osmimístný velkoprostorový model Tourneo Custom Plug-In Hybrid, jenž se začne v Evropě prodávat koncem roku 2019.
  • Oznámil novou iniciativu, zaměřenou na minimalizaci prostojů užitkových vozů kvůli údržbě.
  • Představil novou aplikaci FordPass Pro, určenou zejména menším firmám a živnostníkům.
  • Oznámil rozšíření programu kvalifikovaných výrobců nástaveb. Dnes má program po Evropě 100 akreditovaných partnerů, do roku 2020 by se měl jejich počet zdvojnásobit.

Zákazníci užitkových automobilů potřebují inteligentnější, lépe integrovaná řešení, postavená na online podnikatelském prostředí,“ řekl Hans Schep, ředitel divize užitkových vozů Ford of Europe. „Ford nabízí robustní a flexibilní vozy s paletou úsporných a elektrifikovaných hnacích jednotek a náš zabudovaný modem otevírá zákazníkům cestu k inteligentním řešením online správy vozových parků.“

V roce 2018 se Ford stal již počtvrté za sebou nejprodávanější značkou užitkových automobilů v Evropě. Loni dosáhl nejlepšího obchodního výsledku za posledních 25 let, když na dvaceti tradičních evropských trzích prodal 380 900 užitkových vozů. Ve srovnání s rokem 2017 to znamená nárůst o více než osm procent.

Elektrifikované užitkové vozy

Inovativní řada elektrifikovaných užitkových vozů Ford nabídne zákazníkům pohonné jednotky, v součtu pokrývajících široký rozsah provozních scénářů a způsobů využití.

Zatím jako funkční prototyp se na „Go Further“ představuje nový elektrický Transit, který se začne vyrábět v roce 2021. Chce uspokojit poptávku po všestranném užitkovém automobilu s nulovými emisemi. Bude k dispozici v několika variantách karoserie s konkurenceschopným užitečným zatížením. Elektrické hnací ústrojí je navrhováno v takové podobě, aby umožňovalo provoz za každého počasí, zachovalo si základní vlastnosti po celou dobu životnosti vozu a dojezd odpovídal praktickým potřebám městských rozvážkových firem.

Ve spolupráci se společností StreetScooter vyrábí Ford elektrifikovaný užitkový model již dnes. StreetScooter WORK XL vychází z Transitu a montuje se v továrně Ford v německém Kolíně nad Rýnem. Jeho provozovatelem je Deutsche Post DHL, ale v v průběhu letošního roku budou vozy WORK XL nasazeny do zkušebního provozu u několika dalších firem z Německa, Nizozemska a Belgie.

Provozovatelům, kteří se potřebují pohybovat v nízkoemisních zónách, nabídne Ford již koncem roku 2019 Transit Custom Plug-In Hybrid s možností bezemisního provozu bez obav z nedostatečného dojezdu.

Přední kola Transitu Custom Plug-In Hybrid jsou poháněna výlučně elektromotorem. Napájení elektromotoru zajišťuje soustava lithium-ion baterií o kapacitě 13,6 kWh. Oceňovaný zážehový motor Ford 1.0 EcoBoost zde slouží k dobíjení baterií v případě potřeby. Cílový dojezd vozu činí 50 km v elektrickém režimu s nulovými emisemi a 500 km s využitím spalovacího motoru.

Prototypy modelu Transit Custom Plug-In Hybrid v současnosti procházejí provozními zkouškami v Londýně. Další testování zanedlouho začne ve španělské Valencii a v německém Kolíně nad Rýnem.

Ford na „Go Further“ oznámil, že stejné hnací ústrojí dostane rovněž velkoprostorový osmimístný model Tourneo Custom Plug-In Hybrid, který se vyznačuje unikátní možností uspořádat sedadla ve dvou zadních řadách proti sobě do tzv. konferenčního uspořádání.

Zejména v městském a příměstském provozu se nejlépe uplatní další typ elektrifikovaného pohonu pro užitkové vozy Ford, mild-hybrid se 48V technologií. Od poloviny roku 2019 ho začne společnost evropským zákazníkům nabízet v modelech Transit, Transit Custom a Tourneo Custom pod obchodním označením EcoBlue Hybrid.

Technologie EcoBlue Hybrid přináší oproti ekvivalentnímu modelu s motorem 2.0 EcoBlue snížení spotřeby paliva asi o tři procenta dle homologačního cyklu WLTP. V městském provozu s častým zastavováním může však úspora dosáhnout až osmi procent.

Novinky z oblasti konektivity

Na bázi zabudovaného palubního modemu FordPass Connect, který je k dispozici pro většinu modelů značky Ford od Fiesty po Transit, vyvíjí Ford nová řešení správy vozových parků, zaměřená na provozovatele užitkových automobilů.

Na „Go Further“ oznámil Ford vývoj prediktivního plánování údržby, založeného na údajích o využívání vozu. Cílem je snížit prostoje na absolutní minimum. První stadium služby bude spuštěno v průběhu roku 2019.

Nové řešení slibuje přinést revoluci do plánování údržby užitkových vozů. To by již nemělo vycházet z pevně stanovených intervalů údržby, ale z údajů o provozu a využívání konkrétního vozu. Díky monitorování klíčových technických skupin v reálném čase lze poskytovat servisní péči až podle potřeby a zároveň předcházet vzniku větších závad. Provozovatelé mohou v aplikaci sledovat stav a kondici každého svého vozu.

Pro větší provozovatele připravuje Ford službu Ford Telematics. Data přenášená ze všech aut v reálném čase umožňují manažerům flotil sledovat polohu automobilu, spotřebu paliva, chování řidiče a provozní parametry vozu. Systém Ford Telematics nabízí rovněž přímý přístup k diagnostickým údajům vozu. To vše pomůže osobám odpovědným za provoz a správu flotil užitkových vozidel efektivněji regulovat provozní náklady a zvýšit bezpečnost řidičů.

V průběhu letošního roku uvolní Ford novou mobilní aplikaci FordPass Pro, určenou speciálně menším provozovatelům, kteří využívají jeden až pět automobilů. V aplikaci na chytrém telefonu bude možné sledovat polohu vozů, hladinu paliva, jejich kondici atd.

Strategické aliance pro budoucnost

Na vedoucím postavení značky Ford v oblasti užitkových automobilů mají zásadní podíl i různá strategická partnerství a aliance, ať už se jedná o podporu výrobců nástaveb nebo joint-venture Ford Otosan v Turecku, kde se vyrábí většina modelů rodiny Transit.

Program kvalifikovaných výrobců nástaveb má aktuálně po celé Evropě 100 akreditovaných partnerů, do roku 2020 by se měl jejich počet zdvojnásobit. Partneři zapojení do programu mají přístup k výrobní dokumentaci Fordu a společnost s nimi zároveň spolupracuje na ještě flexibilnějších produktech. Příklad reprezentuje snížený podvozek Transit Skeletal, představený v roce 2018.

Ford také rozšiřuje nabídku pro zákazníky, kteří si chtějí objednat nástavbu přímo u prodejce značky. Ke konci roku 2020 budou Transit Centra nabízet čtyřicítku nástaveb z programu kvalifikovaných výrobců, od sklápěčů až po chladicí vozy.

Transit Centra pomáhají zákazníkům ve všech fázích vlastnictví vozu. Poradí s výběrem optimální konfigurace a vyjdou vstříc při plánování údržby a oprav, aby prostoje byly co nejmenší. Nabízejí urgentní opravy, rozšířenou otevírací dobu nebo expresní dodání náhradních dílů. Transit Center je v Evropě již 950.

V lednu oznámily společnosti Ford Motor Company a Volkswagen AG dosažení první formální shody na širší alianci. V její gesci má Ford zkonstruovat a vyrábět pick-up střední velikosti, jenž přijde na trh již v roce 2022. Ford dále zamýšlí vyrábět větší užitkové vozy pro evropské zákazníky, zatímco Volkswagen plánuje vyrábět městskou dodávku.

Tourneo Custom Plug-In Hybrid: předpokládané emise CO2 od 75 g/km, spotřeba paliva od 3,3 l/100 km

Transit Custom Plug-In Hybrid: předpokládané emise CO2 od 75 g/km, spotřeba paliva od 3,3 l/100 km

Transit EcoBlue Hybrid: předpokládané emise CO2 od 144 g/km, spotřeba paliva od 7,6 l/100 km

Transit Custom EcoBlue Hybrid: předpokládané emise CO2 od 139 g/km, spotřeba paliva od 6,7 l/100 km

Tourneo Custom EcoBlue Hybrid: předpokládané emise CO2 od 137 g/km, spotřeba paliva od 7,0 l/100 km

*Oficiálně homologované hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 budou zveřejněny později.

Uváděné hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 byly naměřeny podle technických požadavků a specifikací evropských směrnic (EC) 715/2007 a (EC) 692/2008 v aktuálním znění. Uváděné hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 se vztahují na daný model, nikoliv na konkrétní kus. Standardizovaná testovací procedura umožňuje srovnání různých typů automobilů od různých výrobců. Vedle konstrukčních vlastností vozu ovlivňuje skutečnou spotřebu paliva také jízdní styl řidiče i další netechnické faktory. CO2 patří k nejvýznamnějším skleníkovým plynům, způsobujícím globální oteplování.

Od 1. září 2017 se typové schválení některých nových automobilů řídí procedurou WLTP (World Harmonised Light Vehicle Test Procedure) dle (EU) 2017/1151 v aktuálním znění. Jde o nový, realističtější způsob měření spotřeby paliva a emisí CO2. Od 1. září 2018 WLTP postupně nahrazuje dosud používaný cyklus NEDC. Během přechodného období budou hodnoty zjištěné dle WLTP vztahovány k NEDC. V důsledku změny metodiky měření se objeví určité rozdíly oproti dříve udávaným hodnotám spotřeby paliva a emisí CO2. To znamená, že stejný vůz může dle nové metodiky vykazovat jiné hodnoty než dříve.

 

Zdroj : FORD