Francouzské dráhy SNCF úspěšně dokončily testování prototypu hybridního motoru pro příměstské vlaky TER. Na začátku příštího roku budou systém zkoušet přímo ve vlacích, propojí pohon na elektřinu, naftu a baterie, píše BFM TV. Dráhy tak chtějí o 20 procent snížit spotřebu energie a emisí skleníkových plynů, levnější by měla být i údržba vlaků, píše se v tiskové zprávě SNCF.

Hybridizace spočívá v nahrazení poloviny spalovacího motoru systémem uložení energie do lithium-iontových baterií. Do baterií se bude ukládat energie, která vznikne při brzdění. Vlak ji pak využije například při delším čekání ve stanici a klasický motor v tu chvíli nebude muset být zapnutý.

První soupravu Regiolis upraví v továrně Alstom v Reichshoffenu poblíž německých hranic. Další etapou je nasazení vlaku do běžného provozu v roce 2022, kdy se ověří funkčnost a výkon hybridního řešení v reálných podmínkách.

„Cílem bezemisní dopravy je silný inovativní motor. Železnice je už teď způsob přepravy, který tvoří minimum CO2. Brzy ale bude díky hybridnímu (vlaku) TER ještě lepší,“ uvedla v tiskové zprávě ředitelka výzkumu a inovací SNCF Carole Desnostová.

Na společném projektu se podílela společnost Alstom, francouzské dráhy SNCF a čtyři regiony – Grand-Est, Nová Akvitánie, Okcitánie a Centre-Val-de-Loire.